2009 NASCAR SPRINT CUP SERIES SCHEDULE

Date Site

  • Tuesday, February 17, 2009 2:09am
  • Sports

Date Site

Feb. 7 Budweiser Shootout at

Daytona, Daytona

International Speedway*

Feb. 15 Daytona International

Speedway

Feb. 22 Auto Club Speedway

March 1 Las Vegas Motor Speedway

March 8 Atlanta Motor Speedway

March 22 Bristol Motor Speedway

March 29 Martinsville Speedway

April 5 Texas Motor Speedway

April 18 Phoenix International

Raceway

April 26 Talladega Superspeedway

May 2 Richmond

International Raceway

May 9 Darlington Raceway

May 16 NASCAR Sprint All-Star Race, Lowe’s Motor Speedway*

May 24 Lowe’s Motor Speedway

May 31 Dover International Speedway

June 7 Pocono Raceway

June 14 Michigan International

Speedway

June 21 Infineon Raceway

June 28 New Hampshire

Motor Speedway

July 4 Daytona International

Speedway

July 11 Chicagoland Speedway

July 26 Indianapolis Motor Speedway

Aug. 2 Pocono Raceway

Aug. 9 Watkins Glen International

Aug. 16 Michigan International

Speedway

Aug. 22 Bristol Motor Speedway

Sept. 6 Atlanta Motor Speedway

Sept. 12 Richmond International Raceway

Sept. 20 New Hampshire Motor

Speedway

Sept. 27 Dover International Speedway

Oct. 4 Kansas Speedway

Oct. 11 Auto Club Speedway

Oct. 17 Lowe’s Motor Speedway

Oct. 25 Martinsville Speedway

Nov. 1 Talladega Superspeedway

Nov. 8 Texas Motor Speedway

Nov. 15 Phoenix International

Raceway

Nov. 22 Homestead-Miami Speedway

* Denotes non-points event

More in Sports

Sumner’s Rodriguez is 4A dive champion

Enumclaw Hornets also take 5th and 12th.

EHS boys, White River girls headed to hoop regionals, then state tournaments

Regionals are this weekend, with both away games on Saturday.

White River takes Mat Classic championships

Bonney Lake nabbed second, Enumclaw in 7th and Sumner finishes 13th.

Area athletes make it official, sign with collegiate programs

Students who signed letters of intent included Tre Weed of Sumner High, Annabelle Hall of White River High, and Teagan Eldridge of Enumclaw High.

White River among favorites for team title

The boys wrestling team claimed the regional championship last weekend

Sumner’s Clark 4A wrestling champ, White River takes 8th as a team

Hornet Payton Shroud took second in the 120 pound weight class.

Top gymnasts primed for state

Sumner, White River and Enumclaw athletes will be heading to sate this year.

Playoff hoops: some still alive, others ousted at districts

White River girls, Enumclaw boys still in the mix

Girls climb in wrestling rankings, two on national list

Check out which female wrestlers from the Enumclaw, White River and Sumner-Bonney Lake school districts are ranking high in their leagues.

EHS students advance to state robotics competition

The Robo Knights – consisting of Nathan Erickson, Hailey Henken, Chloe Nemish, Billy Staley and Jacob Woodley – will represent EHS Feb. 11 at the ShoWare Center in Kent.

Local athletes score well in Special Olympic tournaments

The local three-member team earned a silver medal at the state bowling tournament, competing against teams from all across the state at Kenmore Lanes.

Spartan swimmers qualify for league, district meets

Sumner High coach Maari Bennett was nothing but positive following the Spartans’ Jan. 4 swim and dive meet.