Sports

Enumclaw, White River sports roundup

BOYS BASKETBALL

White River 55, Fife 47

February 22 at Pacific Lutheran U.

Class 2A district finals

White River: 12-12-14-17 – 55

Fife: 9-7-11-20 – 47

White River: Dustin France 15, Spencer Swigart 13, Brandon Dove 12, Brandon Garvin 10, Drew Maras 8, Bo Dudley 2.

Kennedy Cath. 65, Enumclaw 62

February 22 at Clover Park

District quarterfinals (loser out)

Enumclaw: 14-16-16-16 – 62

Timberline: 22-11-13-19 – 65

Enumclaw: Drake Rademacher 27, Zac Webb 16, Bryce Peterson 9, Josh Erickson 5, Scotty Garvin 3, King Rainwater 2.

White River 65, Foster 60

February 21 at Foss High

Class 2A district semifinals

White River: 13-18-17-17 – 65

Foster: 11-14-14-21 – 60

White River: Brandon Dove 24, Brandon Garvin 14, Dustin France 7, Spencer Swigart 6, Logan Goethals 6, Brandon Scheer 4, Clayton Holm 2, Bo Dudley 2.

Enumclaw 56, Col. River 54

February 21 at Washington High

District tournament (loser out)

Enumclaw: 16-12-13-15 – 56

Col. River: 13-18-14-9 – 54

Enumclaw: Drake Rademacher 25, Bryce Peterson 14, Zac Webb 10, Josh Erickson 4, King Rainwater 3.

White River 42, Sumner 41

February 19 at Curtis High

Class 2A district quarterfinals

White River: 11-9-12-10 – 42

Sumner: 8-8-12-13 – 41

White River: Brandon Dove 17, Spencer Swigart 11, Logan Goethals 6, Clayton Holm 4, Dustin France 2, Brandon Garvin 2.

Timberline 69, Enumclaw 61

February 19 at Washington High

Class 3A district quarterfinals

Enumclaw: 19-13-10-19 – 61

Timberline: 10-19-19-21 – 69

Enumclaw: Zac Webb 18, Drake Rademacher 17, Bryce Peterson 16, Scotty Garvin 6, Josh Erickson 4.

 

 

GIRLS BASKETBALL

White River 48, Sumner 45

February 22 at Pacific Lutheran U.

Class 2A district finals

Details not available.

White River 48, Renton 39

February 21 at Curtis High

Class 2A district semifinals

White River: 20-0-9-19 – 48

Renton: 10-6-7-16 – 39

White River: Amanda Lance 23, Kendall Bird 18, Maci Goethals 3, Kristin Sturdivan 2, Darian Gore 2.

White River 70, Fife 43

February 19 at Bellermine Prep

Class 2 district quarterfinals

WR: 20-14-19-17 – 70

Fife: 17-15-7-4 – 43

White River: Amanda Lance 22, Kendall Bird 16, Darian Gore 12, Kristin Sturdivan 10, Bailey Mills 6, Sydney Andersen 3, Taylor Hillius 1.

Lincoln 53, Enumclaw 51

February 17 at Clover Park

Class 3A district (loser out)

Enumclaw: 16-18-8-9 – 51

Lincoln: 10-17-13-13 – 53

Enumclaw: Noelle Putman 13, Kylie Rademacher 12, Hayley Sonneson 9, Kimmy Aubert 8, Sam Engebretsen 4, Katie Carlson 3, Tallie Carlson 2.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Sep 17 edition online now. Browse the archives.