Home

Enumclaw Courier-Herald

Back

Enumclaw outdistances Lions | Track and Field

May 2, 2014 · 10:51 AM
Comments

BOYS TRACK

Enumclaw 75, Auburn Mountainview 70

May 1 at Enumclaw

Enumclaw winners: Jacob Eilertson, 400 meters; Kai Collingwood, 800 meters; Peter Berger, 1,600 meters; Hayden Schmitt, 3,200 meters; Tarik Hagen, 110-meter hurdles; 4x400 relay (Collingwood, Tristin Irvine, Jorden Conner, Eilertson); Markus Fornelius, javelin and discus tie); Brandon Barnett, high jump.

Second place: Irvine, 200 meters; Conner, 400 meters; Schmitt, 800 meters; Tyler Bogh, 1,600 meters; Erik Van Hulse, high jump; Nick Cleveland, pole vault; Jeremy Watts, long jump.

Third place: Van Hulse, 200 meters; Conner Hutteball, 400 meters; Peter Berger, 800 meters; Bryce Johnson, 1,600 meters; Kyle Monstad, 110-meter hurdles; Logan Chlebowski, shot put and discus; Rob Tuttle, javelin; Keelan Wells, pole vault; Brett Butler, long jump.

 

GIRLS TRACK

Enumclaw 99, Auburn Mountainview 51

May 1 at Enumclaw

Enumclaw winners: Aleea Gwerder, 200 meters and 400 meters; Samantha Engebretsen, 800 meters; Reilly Desmul, 1,600 meters; Maria Blad, 100-meter hurdles, 300-meter hurdles and pole vault; 4x100 relay (Nikole Schroeder, Sarah Meeker, Katie Christensen, Bannerot); 4x200 relay (Meeker, Schroeder, Christensen, Bannerot); 4x400 relay (Christensen, Bannerot, Blad, Gwerder); KC Moulden, shot put and discus.

Second place: Diane Lindsey, 100 meters and 200 meters; Taylor Tandecki, 400 meters; Haley Johnson, 800 meters; Bryn Zeman-Witzel, 3,200 meters; Tallie Carlson, shot put; Tallie Carlson, javelin; Jillian Salkind, high jump; Gwerder, long jump; Caitlin Swenson, triple jump.

Third place: Olivia Bannerot, 100 meters; Zeman-Witzel, 800 meters; Mackenzie Bull, 3,200 meters; Katie Craft, discus and javelin; Sheyanne Herron, high jump; Emily Berte, pole vault; Swenson, long jump; Rachel Lewis, triple jump.

 


Commenting Rules

© Sound Publishing, Inc.
All rights reserved.
Our Titles | Work With Us