Sports

SPORTS

Stephanie Jones returns to Enumclaw’s track lineup. She finished second at the Class 3A state meet in the 100-meter high hurdles and in the triple jump in 2008. - Courier-Herald file photo
Stephanie Jones returns to Enumclaw’s track lineup. She finished second at the Class 3A state meet in the 100-meter high hurdles and in the triple jump in 2008.
— image credit: Courier-Herald file photo

Bonney Lake

Baseball

March 14 @ Skyview High School, noon

March 17 North Thurston, 4 p.m.

March 19 @ Timberline, 4 p.m. March 20 @ Enumclaw, 7 p.m.

March 24 Peninsula, 4 p.m.

March 25 @ Clover Park, 4 p.m.

March 27 @ Auburn M’tainview, 7 p.m.

March 30 @ Lakes, 4 p.m.

March 31 Franklin Pierce, 4 p.m.

April 4 Hudson’s Bay, noon

April 7 @ White River, 4 p.m.

April 10 Sumner, 4 p.m.

April 14 Enumclaw, 4 p.m.

April 15 @ Peninsula, 4 p.m.

April 17 Clover Park, 4 p.m.

April 22 Lakes, 4 p.m.

April 24 @ Franklin Pierce, 4 p.m.

April 25 Auburn Mountainview, 4 p.m.

April 28 White River, 4 p.m.

May 1 @ Sumner, 4 p.m.

Fastpitch

March 16 @ Jamboree-W. Seattle, 3 p.m.

March 17 North Thurston, 4 p.m.

March 19 @ Timberline, 4 p.m.

March 20 @ Enumclaw, 7 p.m. March 24 Peninsula, 4 p.m.

March 25 @ Clover Park, 4 p.m.

March 27 Auburn Mountainview, 4 p.m.

March 28 @ NL vs. North Marion (Oregon) Husky Stadium, 10 a.m. March 30 @ Lakes, 4 p.m.

March 31 Franklin Pierce, 4 p.m.

April 7 @ White River, 4 p.m.

April 10 Sumner, 4 p.m.

April 14 Enumclaw, 4 p.m.

April 15 @ Peninsula, 4 p.m.

April 17 Clover Park, 4 p.m.

April 21 @ Auburn M’tainview, 4 p.m.

April 22 Lakes, 4 p.m.

April 28 @ Franklin Pierce, 4 p.m.

April 30 White River, 4 p.m.

May 5, Bye

May 7 @ Sumner, 4 p.m.

May 19 @ Rogers High-Puyallup, 4 p.m.

Girls Water Polo

March 9 Cancelled-Auburn Riverside

March 13 Cancelled-Auburn M’tainview

March 19 @ Sumner, 3:15 p.m.

March 20 Enumclaw, 3:15 p.m.

March 26 @ Auburn, 7 p.m.

April 16 Sumner, 3:15 p.m.

April 24 Auburn, 3:15 p.m.

April 28 @ Auburn, 7:30 p.m.

April 30 @ Auburn M’tainview, 5:30 p.m.

Boys Soccer

March 14 @ Jamboree-Auburn, 6 p.m. March 18 Eatonville, 7 p.m.

March 20 Franklin Pierce, 7 p.m.

March 24 @ Timberline , 5 p.m.

March 27 White River, 7 p.m.

March 30 Yelm, 7 p.m.

April 1 Enumclaw, 7 p.m.

April 6 Clover Park, 7 p.m.

April 8 @ Capital , 7 p.m.

April 14 @ Franklin Pierce, 7 p.m.

April 17 @ Clover Park, 7 p.m.

April 21 @ Lakes, 7 p.m.

April 24 Peninsula, 7 p.m.

April 28 @ White River, 7 p.m.

May 1 Wilson, 7 p.m.

May 5 Auburn Mountainview, 7 p.m.

May 8 @ Sumner, 7 p.m.

Girls Tennis

March 18 Franklin Pierce, 3:30 p.m. March 20 @ Timberline, 3:30 p.m.

March 24 White River, 3:30 p.m.

March 26 Yelm, 3:30 p.m.

April 7 Enumclaw, 3:30 p.m.

April 9 Clover Park, 3:30 p.m.

April 14 @ Capital, 3:30 p.m.

April 16 @ Franklin Pierce, 3:30 p.m.

April 21 Clover Park, 3:30 p.m.

April 23 @ Lakes , 3:30 p.m.

April 28 Peninsula, 3:30 p.m.

April 30 @ White River, 3:30 p.m.

May 5 Bye

May 7 Auburn M’tainview, 3:30 p.m. May 11 @ Sumner, 3:30 p.m.

Track

March 14 @ Sumner jamboree, 3:15 p.m. March 19 @ Nonleague quad, 3 p.m.

March 25 North Thurston, 3:15 p.m.

April 7 @ Federal Way, 3 p.m.

April 11 @ Lincoln, 10 a.m.

April 16 @ Lakes, 3:15 p.m.

April 23 @ Auburn M’ntview, 3:15 p.m. April 30 Enumclaw/Peninsula, 3:15 p.m. May 7 @ Sumner, 3:15 p.m.

Enumclaw

Baseball

March 13 Federal Way, 3:30 p.m.

March 14 @ Mt. Rainier jamboree, 2 p.m.

March 16 @ Auburn , 3:30 p.m.

March 19 Capital, 4 p.m.

March 20 Bonney Lake, 7 p.m.

March 24 @ Sumner, 4 p.m.

March 25 @ Yelm, 4 p.m.

March 27 Peninsula, 7 p.m.

March 30 @ Clover Park, 4 p.m.

March 31 Auburn Mountainview, 7 p.m.

April 7 @ Lakes , 4 p.m.

April 8 Franklin Pierce, 7 p.m.

April 10 @ White River, 4 p.m.

April 14 @ Bonney Lake, 4 p.m.

April 15 Sumner, 7 p.m.

April 21 @ Peninsula, 4 p.m.

April 22 Clover Park, 7 p.m.

April 24 @ Auburn Mountainview, 7 p.m.

April 28 Lakes, 7 p.m.

April 29 @ Franklin Pierce, 4 p.m.

May 1 White River, 7 p.m.

Fastpitch

March 13 @ Inglemoor jamboree, 6 p.m.

March 14 @ Kentwood Invitational, 6 p.m.

March 19 Capital, 4 p.m.

March 20 Bonney Lake, 7 p.m.

March 24 @ Sumner, 4 p.m.

March 25 @ Yelm, 4 p.m.

March 27 Peninsula, 7 p.m.

March 30 @ Clover Park, 4 p.m.

March 31 Auburn Mountainview, 7 p.m.

April 7 @ Lakes, 4 p.m.

April 8 Franklin Pierce, 7 p.m.

April 10 @ White River, 4 p.m.

April 14 @ Bonney Lake, 4 p.m.

April 15 Sumner, 7 p.m.

April 21 @ Peninsula, 4 p.m.

April 22 Clover Park, 7 p.m.

April 28 @ Auburn M’tainview, 7 p.m.

April 30 Lakes, 7 p.m.

May 5 @ Franklin Pierce, 4 p.m.

May 7 White River, 7 p.m.

Boys Soccer

March 14 @ Auburn Jamboree, 2 p.m.

March 16 Olympia, 3:30 p.m.

March 19 @ Yelm, 6 p.m.

March 24 Peninsula, 3:30 p.m.

March 27 @ Steilacoom, 6 p.m.

March 30 @ Capital, 7 p.m.

April 1 @ Bonney Lake, 7 p.m.

April 6 North Thurston, 5 p.m.

April 10 @ Sumner, 7 p.m.

April 14 Auburn M’ntainview, 5 p.m.

April 17 Sumner, 5 p.m.

April 21 Timberline, 5 p.m.

April 24 @ Franklin Pierce, 7 p.m.

April 28 Clover Park, 5 p.m.

May 1 Lakes , 5 p.m.

May 5 @ Peninsula, 7 p.m.

May 8 White River, 5 p.m.

May 11 @ SPSL Tiebreaker

May 13 @ Subdistrict

May 16 @ District Tournament

Girls Tennis

March 18 @ Yelm, 3:30 p.m.

March 20 Peninsula, 3:30 p.m.

March 26 @ Capital, 3:30 p.m.

April 2 @ North Thurston, 3:30 p.m.

April 7 @ Bonney Lake, 3:30 p.m.

April 14 Sumner, 3:30 p.m.

April 16 Auburn M’ntainview, 3:30 p.m.

April 21 at Sumner, 3:30 p.m.

April 23 @ Timberline, 3:30 p.m.

April 27 @ Franklin Pierce, 3:30 p.m.

April 29 Clover Park, 3:30 p.m.

May 1 Lakes, 3:30 p.m.

May 5 @ Peninsula, 3:30 p.m.

May 7 White River, 3:30 p.m.

May 11-13 SPSL Tournament

May 14-16 Subdistrict Tournament

May 29-30 State Tournament

Track

March 14 @ Sumner Jamboree, 9 a.m.

March 20 @ Franklin Pierce, 3 p.m.

March 28 @ Kent-Meridian Invite, 11 a.m.

April 4 @ Renton, 10:30 a.m.

April 9 @ Yelm-White River, 3 p.m.

April 16 Franklin Pierce-Clover Park, 3 p.m.

April 17 @ Sumner, 3 p.m.

April 23 Sumner-Lakes, 3 p.m.

April 30 @ Bonney Lake-Peninsula, 3 p.m.

May 1 @ Franklin Pierce, 3 p.m.

May 7 @ White River-Auburn M’tainview, 3 p.m.

May 23 @ District Meet

May 29 @ State Meet

Girls Water Polo

March 11 Sumner, 3:15 p.m.

March 11 Auburn Riverside, 4:30 p.m.

March 17 Auburn, 3:15 p.m.

March 18 @ Puyallup, 7:30 p.m.

March 20 @ Bonney Lake, 3:15 p.m.

March 21 @ Wilson, noon

March 27 Auburn Mountainview, 4:30 p.m.

March 28 Peninsula, 10:30 a.m.

April 9 @ Sumner, 3:15 p.m.

April 10 Puyallup, 4:30 p.m.

April 14 @ Auburn, 7 p.m.

April 15 Rogers, 3:15 p.m.

April 17 Bonney Lake, 3:15 p.m.

April 23 @ Auburn Mountainview, 7 p.m.

April 25 @ Gig Harbor, 10 a.m.

April 28 @ Rogers, 3:30 p.m.

April 30 @ Auburn Riverside, 7 p.m. May May 2 Stadium, 10:30 a.m.

May 5 Curtis, 3:15 p.m.

May 9 Gig Harbor, 10:30 a.m.

May 13, 15 and 16 State

Sumner

Baseball

March 13 Tahoma, 4 p.m.

March 14 Jamboree, 1:30 p.m.

March 18 Yelm, 4:30 p.m.

March 19 Emerald Ridge, 4 p.m.

March 20 @ North Thurston, 4 p.m.

March 24 Enumclaw, 4 p.m.

March 25, @ Peninsula, 4 p.m.

March 27 Clover Park, 4 p.m.

March 30 @ Auburn M’tainview, 4 p.m.

March 31 Lakes, 4 p.m.

April 7 @ Franklin Pierce, 4 p.m.

April 8 White River, 4 p.m.

April 10 @ Bonney Lake, 4 p.m.

April 15 @ Enumclaw, 7 p.m.

April 17 Peninsula, 4 p.m.

April 21 @ Clover Park, 4 p.m.

April 22 Auburn Mountainview, 4 p.m. April 24 @ Lakes, 4 p.m.

April 28 Franklin Pierce, 4 p.m.

April 29 @ White River, 4 p.m.

May 1 Bonney Lake, 4 p.m.

Fastpitch

March 13 Graham Kapowsin, 4 p.m.

March 16 Fife, 4 p.m.

March 18 Yelm, 4 p.m.

March 20 @ North Thurston, 4 p.m.

March 24 Enumclaw, 4 p.m.

March 25 @ Peninsula , 4 p.m.

March 27 Clover Park, 4 p.m.

March 30 @ Auburn M’tainview, 4 p.m. March 31 Lakes, 4 p.m.

April 7 @ Franklin Pierce, 4 p.m.

April 8 White River, 4 p.m.

April 10 @ Bonney Lake, 4 p.m.

April 15 @ Enumclaw, 7 p.m.

April 17 Peninsula, 4 p.m.

April 21 @ Clover Park, 4 p.m.

April 22 Auburn Mountainview, 4 p.m. April 28 @ Lakes, 4 p.m.

April 30 Franklin Pierce, 4 p.m.

May 5 @ White River, 4 p.m.

May 7 Bonney Lake, 4 p.m.

Boys Soccer

March 14 @ Auburn Jamboree

March 16 Weatherwax, 6 p.m.

March 18 Woodinville, 6 p.m.

March 20 North Thurston, 7 p.m.

March 24 Lakes, 7 p.m.

March 27 @ Timberline, 5 p.m.

April 1 @ Yelm, 6 p.m.

April 6 @ Auburn Mountainview, 7 p.m.

April 10 Enumclaw, 7 p.m.

April 14 Capital, 7 p.m.

April 17 @ Enumclaw, 5 p.m.

April 21 @ Franklin Pierce, 7 p.m.

April 24 Clover Park, 7 p.m.

April 28 @ Lakes, 7 p.m.

May 1 Peninsula, 7 p.m.

May 5 @ White River, 7 p.m.

May 8 Bonney Lake, 7 p.m.

Girls Tennis

March 18 @ North Thurston, 3:30 p.m.

March 20 Lakes, 3:30 p.m.

March 24 Timberline, 3:30 p.m.

March 26 @ Auburn M’tainview, 3:30 p.m.

April 7 @ Yelm, 3:30 p.m.

April 14 @ Enumclaw, 3:30 p.m.

April 16 Capital, 3:30 p.m.

April 18 @ South Kitsap April 21 Enumclaw, 3:30 p.m.

April 23 @ Franklin Pierce, 3:30 p.m. April 27 Clover Park, 3:30 p.m.

April 29 @ Lakes, 3:30 p.m.

May 1 Peninsula, 3:30 p.m.

May 5 @ White River, 3:30 p.m.

May 7 Bonney Lake, 3:30 p.m.

Girls Water Polo

March 11 @ Enumclaw, 3:15 p.m. March 12 @ Auburn, 7 p.m. March 19 Bonney Lake, 3:15 p.m.

March 24 Auburn M’tainview, 3:15 p.m. April 9 Enumclaw, 3:15 p.m.

April 14 Auburn Riverside, 3:15 p.m.

April 16 @ Bonney Lake, 3:15 p.m. April 21 Auburn M’tainview, 3:15 p.m.

May 5 @ Auburn Riverside, 7 p.m. May 7 Auburn, 3:15 p.m.

Track

March 14 Jamboree

March 19 Timberline, 3 p.m. March 28 @ Kent-Meridian

April 16 @ Peninsula, 3 p.m.

April 17 @ Yelm

April 23 @ Enumclaw, 3 p.m.

April 30 @ White River, 3 p.m.

May 2 @ Shelton

May 7 Bonney Lake, 3 p.m.

May 14-16 Sub Districts

May 22-23 @ Districts, Mt. Tahoma

White River

Baseball

March 14 @ G-K jamboree, 11 a.m.

March 16 @ Graham-Kapowsin, 3:30 p.m.

March 17 @ Yelm, 4 p.m.

March 20 @ Peninsula, 4 p.m.

March 21 Bethel, 1 p.m.

March 24 Clover Park, 4 p.m.

March 25 @ Auburn M’tainview, 4 p.m.

March 27 Lakes, 4 p.m.

March 30 @ Franklin Pierce, 4 p.m.

March 31 Timberline, 4 p.m.

April 7 Bonney Lake, 4 p.m.

April 8 @ Sumner, 4 p.m.

April 10 Enumclaw, 4 p.m.

April 14 Peninsula, 4 p.m.

April 15 @ Clover Park, 4 p.m.

April 17 Auburn Mountainview, 4 p.m.

April 21 @ Lakes, 4 p.m.

April 22 Franklin Pierce, 4 p.m.

April 28 @ Bonney Lake, 4 p.m.

April 29 Sumner, 4 p.m.

May 1 @ Enumclaw, 7 p.m.

May 8-9 Districts

Track

March 14 @ Sumner, 3:15 p.m.

March 18 @ Fife, 3 p.m.

March 28 @ Kent, 11 a.m.

April 9 @ Enumclaw, 3 p.m.

April 16 @ Lakes, 3 p.m.

April 17 @ Sumner, 3 p.m.

April 18 @ South Kitsap, 11 a.m.

April 23 @ Peninsula, 3 p.m.

April 30 Clover Park, Sumner, 3 p.m.

May 1 @ Franklin Pierce, 3 p.m.

May 2 @ Shelton

May 7 Auburn M’tview, Enumclaw, 3 p.m.

May 15-16 Subdistrict

May 22-23 Districts, Mt. Tahoma

Fastpitch

March 13 @ Highline, 3:30 p.m.

March 20 @ Peninsula, 4 p.m.

March 24 Clover Park, 4 p.m.

March 25 @ Auburn M’ntview, 4 p.m.

March 27 Lakes, 4 p.m.

March 30 @ Franklin Pierce, 4 p.m.

March 31 Timberline, 4 p.m.

April 7 Bonney Lake, 4 p.m.

April 8 @ Sumner, 4 p.m.

April 10 Enumclaw, 4 p.m.

April 14 Peninsula, 4 p.m.

April 15 @ Clover Park, 4 p.m.

April 17 Auburn Mountainview, 4 p.m.

April 21 @ Lakes, 4 p.m.

April 22 Franklin Pierce, 4 p.m.

April 30 @ Bonney Lake, 4 p.m.

May 5 Sumner, 4 p.m.

May 7 @ Enumclaw, 7 p.m.

Girls Tennis

March 16 Auburn Mountainview, 3:30 p.m.

March 20 @ Capital, 3:30 p.m.

March 24 @ Bonney Lake, 3:30 p.m.

March 27 North Thurston, 3:30 p.m.

April 2 @ Timberline, 3:30 p.m.

April 14 Franklin Pierce, 3:30 p.m.

April 16 @ Clover Park, 3:30 p.m.

April 21 Lakes, 3:30 p.m.

April 23 @ Peninsula, 3:30 p.m.

April 27 Yelm, 3:30 p.m.

April 29 Bonney Lake, 3:30 p.m.

May 1 @ Auburn M’ntview, 3:30 p.m.

May 5 Sumner, 3:30 p.m.

May 7 @ Enumclaw, 3:30 p.m.

May 11-13 SPSL tournament

May 14-16 SubDistrict

Boys Soccer

March 17 Auburn Mountainview, 7 p.m.

March 24 @ Capital, 7 p.m.

March 27 @ Bonney Lake, 7 p.m.

March 30 North Thurston, 7 p.m.

March 31 Fife, 7 p.m.

April 6 @ Timberline, 7 p.m.

April 10 Franklin Pierce, 7 p.m.

April 14 @ Clover Park, 7 p.m.

April 17 Lakes, 7 p.m.

April 21 Peninsula, 7 p.m.

April 24 Yelm, 7 p.m.

April 28 Bonney Lake, 7 p.m.

May 1 @ Auburn M’ntview, 7 p.m.

May 5 Sumner, 7 p.m.

May 8 @ Enumclaw, 5 p.m.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Oct 22 edition online now. Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates