Area athletes net all-league honors

  • Tue Nov 24th, 2015 6:14pm
  • Sports

Sumner

White River boys golf

All-league, first team: Cooper Franklin, sophomore

All-league, second team: Sawyer Mills, senior

All-league, second team: Joe Flanigan, freshman

All-league, second team: Blake Coogan, freshman

Bonney Lake boys golf

SPSL 3A Coach of the Year: JD Rushton

All-league, first team: Curtis Koltermann, senior

Enumclaw boys golf

League champions for fourth year in a row, again 14-0

Junior varsity league champions at 14-0

Medalist Tournament champions third year in a row

Team Academic champions 3.728 combined GPA

All-league, first team: Carson Erwin, senior

All-league, first team: Jared Beals, junior

All-league, first team: Bill Miller, senior

All-league academic award: Bill Miller 4.0

All-league academic award: Jared Beals 3.95

White River girls golf

All-league, first team: Maci Goethals, senior

All-league, first team: Sydnee Scott, senior

All-league, first team: Georgia Lavinder, sophomore

All-league, first team: Jordanne Fray, senior

All-league, second team: Sophia Lavinder, sophomore

Bonney Lake girls golf

SPSL 3A Team Sportsmanship Award

All-league, first team: Hayden Zumhofe, senior

Enumclaw girls golf

All-league,first team: Lexi Dechon, junior

All-academic, first team: Maddison Gates 4.0

All-academic, second team: Emilee Hauswirth 3.965

White River volleyball

SPSL 2A Most Valuable Player: Mahealani Stone

SPSL 2A Coach of the Year: Lina Randall

All-league, first team: Mahealani Stone, senior

All-league, first team: Kelsey Williams, senior

All-league, first team: Taylor Keating, senior

All-league, first team: Emily Kunst, senior

All-league, second team: Kendall Bird, junior

All-league, second team: Keegan Strobeck, sophomore

All-league, second team: Megan Vandegrift, sophomore

Sumner volleyball

All-league, first team: Heather Thompson, senior

All-league, second team: Kiandra Franklin, senior

All-league, honorable mention: Michelle Passmore, junior

Enumclaw volleyball

SPSL 3A Co-Most Valuable Player: Barbie Becker, senior

SPSL 3A Team Sportsmanship Award

All-league, first team: Victoria Hernandez, senior

All-league, second team: Gia Landis, senior

All-league, honorable mention: Kendra Kranc, senior

Bonney Lake volleyball

All-league, second team: Carly Gibbon, sophomore, middle blocker

All-league, honorable mention: Ashlynn Tyler, junior, outside hitter

White River football

All-league, first team: Justin Tidwell, senior, running back, kick returner

All-league, second team: Tyler Meadows, senior, receiver

All-league, honorable mention: Chase Lydig, sophomore, offensive line

All-league, honorable mention: Jake Rundhaug, senior, linebacker

All-league, honorable mention: Jared Selander, senior, defensive back

All-league, honorable mention: Ryan Lusk, junior, offensive line

All-league, honorable mention: Hunter Heriot, junior, running back

Bonney Lake football

SPSL 3A co-Defensive Lineman of the Year: Caleb Davis

All-league, first team: Caleb Davis, junior, offensive line, defensive line

All-league, first team: Marcus Hamilton, junior, punt return

All-league, first team: Jacob Rasher, senior, punter

All-league, second team: Jason Day, junior, running back, linebacker

All-league, honorable mention: Dane Wagner, senior, quarterback

All-league, honorable mention: Ethen Koepke, senior, running back

All-league, honorable mention: Marcus Hamilton, junior, running back

All-league, honorable mention: Jordan Cozzi, senior, wide receiver

All-league, honorable mention: Christian Mack, junior, offensive line

All-league, honorable mention: Baily Brigham, senior, offensive line

All-league, honorable mention: Brandonn Hoffman, junior, offensive line

All-league, honorable mention: Will Sidwell, senior, offensive line

All-league, honorable mention: Donny Nelson, senior, defensive line

All-league, honorable mention: Joe O’Reilly, senior, defensive line

All-league, honorable mention: Luke Kacer, senior, linebacker

All-league, honorable mention: Billy Bob Hornbuckle, junior, linebacker

All-league, honorable mention: Riley Teed, junior, linebacker

All-league, honorable mention: Cody Miller, junior, defensive back

All-league, honorable mention: Patrick Oxile, senior, defensive back

All-league, honorable mention: Jordan Cozzi, senior, defensive back

All-league, honorable mention: Peyton Brock, sophomore, special teams

Enumclaw football

All-league, first team: Jordan Johnson, senior, defensive back, kick and punt return

All-league, first team: Kyle Couts, senior, specialist

All-league, second team: Scotty Garvin, senior, quarterback

All-league, second team: Connor Pierce, senior, running back

All-league, second team: Isaiah Cornish, senior, offensive line

All-league, second team: Sam Schuler, senior, linebacker

All-league, honorable mention: Keegan Ulrich, sophomore, defensive line and long snapper

All-league, honorable mention: Garrett Bergquist, senior, kicker

All-league, honorable mention: Levi Ward, sophomore, tight end and linebacker

All-league, honorable mention: Eric DeGroot, senior, offensive line

All-league, honorable mention: Tyler Roemer, senior, defensive line

All-league, honorable mention: Dan Heep, senior, linebacker

All-league, honorable mention: Casey Harberts, senior, defensive back

All-league, honorable mention: Kyle Couts, senior, defensive back

WR girls soccer

SPSL 2A Co-Most Valuable Player: Mack Breeden, senior

SPSL 2A Coach of the Year: Charlie Carlier

All-league, first team: Annabelle Hall, sophomore, forward

All-league, first team: Ariel Saylor, sophomore, defender

All-league, first team: Ally Glebe, sophomore, goalkeeper

All-league, second team: Haylee Gunter, sophomore, midfielder

All-league, second team: Grace Clapshaw, junior, midfielder

All-league, second team: Shelby Stoeck, sophomore, defender

BL girls soccer

SPSL 3A Coach of the Year: Wayne Farris

All-league, first team: Danielle Lisk, senior, defender

All-league, first team: Kelsey Lund, senior, midfield

All-league, second team: Melanie Torr, senior, defender

All-league, second team: Lauren Hanbidge, senior, midfield

All-league, honorable mention: Alex Wettland, senior, defender

EHS girls soccer

All-league, second team: Mariah Bone, senior, defender

All-league, second team: Casey Ranft, senior, midfield

All-league, second team: Amber Dunlap, senior, midfield

All-league, second team: Mia Fornelius, senior, midfield

All-league, honorable mention: Taylor Tandecki, sophomore, midfield

All-league, honorable mention: Kasey Brazier, junior, forward

Sumner girls soccer

SPSL 3A Defensive Most Valuable Player: Jordan Thompson.

All-league, first team: Jordan Thompson, junior, defender

All-league, first team: Kinsey Saiz, senior, defender

All-league, first team: Megan McDonald, senior, midfield

All-league, first team: Jaylin Borden, freshman, midfield

All-league, first team: Ali Wehmer, senior, forward

All-league, second team: Sam Larberg, sophomore, forward

All-league, second team: Sydney Green, junior, goalkeeper

All-league, honorable mention: Hannah Rowan, junior, midfield

WR boys cross country

All-league, first team: Liam Johnston, sophomore

All-league, second team: Konnor Sokalski, senior

All-league, second team: Cameron Moser, freshman

All-league, second team: Jadon Flanders, junior

Bonney Lake boys cross country

SPSL 3A Coach of the Year: Andy Foster

SPSL 3A Athlete of the Year: Brock Frame

All-league, first team: Brock Frame

All-league, first team: William Glick

All-league, second team: Bennett Hillier

Enumclaw boys cross country

All-league, first team: Eric Hamel, senior

All-league, first team: Teagan Eldridge, sophomore

White River girls cross country

All-league, first team: Camryn Berryhill, sophomore

All-league, first team: Courtney Gelmini, junior

Bonney Lake girls cross country

All-league, first team: LaRee Graham

Enumclaw girls cross country

SPSL 3A Coach of the Year: Tod Witzel

All-league, first team: Hunter Storm, sophomore

All-league, second team: Samantha Engebretsen, senior

All-league, second team: Aleea Gwerder, senior

WR boys tennis

All-league, first team: Hayden Grimm, senior

All-league, first team: Cedric Pearson, senior

Sumner boys tennis

Team co-champions: Sumner and Auburn Riverside, both 13-1

Co-doubles team of the year: Eli Evers and Kyle Van Hout.

All-league, first team: Zaylen Jacobsen

All-league, first team: Eli Evers

All-league, first team: Kyle Van Hout.

All-league, honorable mention: Dashawn Moore.

All-academic team: Zaylen Jacobsen, 4.0; Eli Evers, 3.993

Bonney Lake boys tennis

SPSL 3A Team Sportsmanship Award

All-league, honorable mention: Logan DeLapp, sophomore

All-league, honorable mention: Jeremy Kurtz, junior

All-academic team: Jordan Kurtz, 4.0

All-academic team: Jeremy Kurtz, 4.0

All-academic team: Alex Nguyen, 4.0

All-academic team: Logan DeLapp, 3.9

EHS boys tennis

All-league, first team: Derek Thompson, junior

All-academic team: Kenny Herbst, 4.0

All-academic team: Michael Blair, 3.95

All-academic team: Tyler Miller, 3.9

All-academic team: Derek Thompson, 3.9

EHS boys water polo

All-division, honorable mention: Evan O’Neill, senior

EHS swim and dive

Coach of the Year: Becky Pratt