Area athletes receive 2017 all-league honors

Bonney Lake sophomore Brooke Nelson was named Player of the Year in a vote of Pierce County League 3A coaches. File image

ENUMCLAW

North Puget Sound League 4A – Olympic Division

BASEBALL

Team Sportsmanship Award

Cameron Bogard, junior, outfield: all-league first team

Austin Wilson, junior, shortstop: all-league second team

Trevor Cassell, junior, pitcher: all-league honorable mention

FASTPITCH

Rylee Agnew, senior, pitcher: all-league first team

Madelyn Carlson, senior, designated player: all-league first team

Logan Breidenbach, sophomore, infield: all-league first team

Brittany Camp, senior, catcher: all-league second team

Cortney Hunt, junior, outfield: all-league second team

Hailey Roberts, junior, infield: all-league second team

Becca Fabris, senior, infield: all-league honorable mention

SOCCER

Teagan Eldridge, junior, defender/midfield: all-league second team

Austin Countryman, senior, D/F: all-league honorable mention

Bubs Countryman, sophomore, midfield: all-league hon. mention

TRACK AND FIELD

Jenelle Murrell: Coach of the Year

TENNIS

Rick Carel: Coach of the Year

Taylor Sipila, senior: all-league first team

Mikyla Olsen, junior: all-league first team

WHITE RIVER

South Puget Sound League 2A

BASEBALL

Braden Fjeld, senior, outfield: all-league first team

Joe Flanigan, sophomore, infield: all-league first team

Brock Keller, sophomore, infield: all-league second team

Braeden McNally, freshman, infield: all-league second team

Jacob Selander, sophomore, pitcher: all-league honorable mention

Blake Lidstrom, sophomore, infield: all-league honorable mention

Cole Richey, junior, pitcher: all-league honorable mention

FASTPITCH

Brandon Walker: Coach of the Year

Ashley Long, senior: Player of the Year

Maddi Pipitone, junior: Pitcher of the Year

Megan Cash, junior, outfield: all-league first team

Noelle Mills, sophomore, outfield: all-league first team

Megan Vandegrift, junior, infield: all-league first team

Sam Cushman, senior, infield: all-league second team

Peyton Wallen, sophomore, infield: all-league second team

Baylee Fontana, senior, outfield: all-league second team

Marissa Bartels, freshman, pitcher: all-league honorable mention

SOCCER

Team Sportsmanship Award

Chris Dominguez, soph., midfield: all-league honorable mention

Andy Brown, senior, midfield: all-league honorable mention

TRACK AND FIELD

Steven Woods, senior, high jump: all-league second team

Spencer Hall, senior, high jump: all-league second team

Spencer Hall, senior, long jump: all-league second team

Greg Piontek, senior, pole vault: all-league second team

Courtney Gelmini, senior, 3200 meters: all-league first team

Courtney Gelmini, senior, 1600 meters: all-league second team

Kelsey Bunker, senior, javelin: all-league first team

Girls 4×100 relay: all-league second team

Girls 4×200 relay: all-league second team

Girls 4×400 relay: all-league second team

TENNIS

Heather Kryzsko, senior: all-league first team

Kecia Howard, senior: all-league honorable mention

LACROSSE

Matt Funkhouser, junior, attack: all-conference Pierce County

Koll St. Pierre, soph., midfield (LSM): all-conference Pierce County

Doug Webster, senior, defense: all-conference Pierce County

Carson McElroy, junior, goalkeeper: all-conference Pierce County

BONNEY LAKE

Pierce County League 3A

BASEBALL

Tean Sportsmanship Award

Mike Olson: Coach of the Year

Matthew Gretler, junior: Most Valuable Player

Robby Pogue, senior, third base: all-league first team

Cam Campbell, senior, first base: all-league first team

Kaiden Hammond, junior, pitcher: all-league first team

Peyton Brock, junior, catcher: all-league second team

Riley Teed, senior, designated hitter: all-league second team

Austin Friis, sophomore, pitcher: all-league second team

Tyler McClain, junior, outfield: all-league second team

Braydon Tressler, junior, second base: all-league second team

Adam Fahsel, junior, outfield: all-league honorable mention

Gavyn Tinsley, junior, outfield: all-league honorable mention

Caden Gatchet, junior, pitcher: all-league honorable mention

Chase Norris, senior, pitcher: all-league honorable mention

FASTPITCH

Andrew Sage: Coach of the Year

Brooke Nelson, sophomore: Player of the Year

Joey Ahern, senior, first base: all-league first team

Jessica Clark, junior, shortstop: all-league first team

Hailee Hagins, sophomore, catcher: all-league first team

Gabby Jones, sophomore, utility player: all-league first team

Raelyn Kimmel, junior, outfield: all-league first team

Ele Quintinar, senior, outfield: all-league first team

Shelby Welfringer, soph., third base: all-league honorable mention

Jessica Holubosky, soph., outfield: all-league honorable mention

SOCCER

Juan Munoz, senior, forward: all-league second team

Tate Hamlett, senior, midfield: all-league first team

Alex Stevenson, junior, defender: all-league second team

TRACK AND FIELD

Andy Foster: Coach of the Year

Dreakeanna Adair, junior, girls throw: Athlete of the Year

Donovan Henderson, junior, boys jump: Athlete of the Year

TENNIS

Team Sportsmanship Award

Natalie Gleason, senior, and Olivia Grob, junior, doubles: all-league first team

Kadie Demich, senior, singles: all-league honorable mention

LACROSSE

Vicente de Leon, senior, attack: all-conference Pierce County

Justin Elsworth, junior, midfield: all-conference Pierce County

Justin Elsworth, junior, face-off: all-conference Pierce County

Gio Rodriguez, senior, midfield: all-conference Pierce County

Reilly Nelson, senior, defense: all-conference Pierce County

SUMNER

South Puget Sound League 4A

BASEBALL

Casey Adcox: Coach of the Year

Gabe Smith, senior, pitcher: all-league first team

Grant Sherrod, sophomore, second base: all-league first team

Jake Gehri, junior, catcher: all-league first team

Connor Filleau, junior, outfield: all-league first team

Kyle Van Hout, junior, first base: all-league second team

Ben Wilson, junior, third base: all-league third base

Alex Fraser, junior, outfield: all-league honorable mention

FASTPITCH

Kaylee Simpson, freshman, catcher: all-league second team

Abi Profitt, junior, infield: all-league second team

Taylor Simpson, sophomore, outfield: all-league second team

Emma Froembling, senior, utility: all-league honorable mention

Kate Harris, junior, pitcher: all-league honorable mention

Jaden Kent, junior, outfield: all-league honorable mention

Emelia Strong, soph., infield: all-league honorable mention

SOCCER

Peter Voiles: Coach of the Year

Stephen Murray, senior, midfield: all-league first team

Nick Phillips, senior, midfield: all-league first team

Alec LaBarge, sophomore, midfield: all-league honorable mention

Owen Silver, senior, midfield: all-league honorable mention

Jared Butler, sophomore defender: all-league first team

Ryan Griffith, junior, defender: all-league first team

Max Mehaffey, senior, goalkeeper: all-league first team

TRACK AND FIELD

Rhaven Dean, senior: Girls Thrower of the Year

Emma Sjolund, junior: Girls Distance Runner of the Year

LACROSSE

Quinault Mackey, senior, attack: all-conference first team

Thane Birrer, junior, midfield: all-conference first team

Kaeden Schmidt, senior, defense: all-conference first team