Balanced attack leads Enumclaw girls to third

The Enumclaw High track and field crew made a strong showing Saturday at the big Kent-Meridian Invitational, with the EHS girls grabbing third-place honors and the boys taking fourth.

The Enumclaw High track and field crew made a strong showing Saturday at the big Kent-Meridian Invitational, with the EHS girls grabbing third-place honors and the boys taking fourth.

The meet, at French Field, brought together teams from leagues throughout the Puget Sound region. The Hornet girls trailed only Tahoma and Issaquah, while the boys placed behind Kent-Meridian, Curtis and Kentlake.

The formidable EHS girls team received a handful of fine performances.

Stephanie Jones won the 300-meter hurdles with a time of 47.51 seconds and grabbed third-place finishes in both the 100-meter hurdles and triple jump. Carissa Gwerder won the 1,600 meters with a time of 5:27.77 and Stephanie Schreiner took home three medals after finishing second in the 400 meters, sixth in the long jump and seventh in the 100 meters.

Also taking medals were Jillian Koontz, sixth in the pole vault; Becca Cross, who placed sixth in the freshman/sophomore 100-meter race; Shelby Condon, ninth, 400 meters; and Emily Eilertson, 10th, 800 meters.

The Hornet girls also ran well in the relay races.

The team of Eilertson, Julia Harris, Gwerder and Nerissa Huff placed third in the 4×800 relay and the quartet of Condon, Gwerder, Amanda Gray and Eilertson finished fourth in the 4×400.

Enumclaw’s boys were highlighted by Abe Kellogg in the hurdles races, where he won the 110-meter version with a time of 15.95 seconds and took second in the 300.

Medal-winning performances also were turned in by Larry Calvert, second in the 800-meter run; Braden Timpe, third in the 800; Chance Olsen, third in the shot put; and Kevin Olsen, third in the javelin.

The Enumclaw boys also made a mark in the relay races, claiming third in the 4×400 and seventh in the 4×800. The 4×400 team consisted of Calvert, Kellott, Darek Goch and Timpe. The 4×800 squad was made up of Justin Richenburg, Baxter Stewart, Branden Russell and Zach Ross.

Reach Kevin Hanson at khanson@courierherald.com or 360-802-8205.

More in Sports

White River takes Mat Classic championships

Bonney Lake nabbed second, Enumclaw in 7th and Sumner finishes 13th.

Area athletes make it official, sign with collegiate programs

Students who signed letters of intent included Tre Weed of Sumner High, Annabelle Hall of White River High, and Teagan Eldridge of Enumclaw High.

White River among favorites for team title

The boys wrestling team claimed the regional championship last weekend

Sumner’s Clark 4A wrestling champ, White River takes 8th as a team

Hornet Payton Shroud took second in the 120 pound weight class.

Sumner’s Rodriguez is 4A dive champion

Enumclaw Hornets also take 5th and 12th.

EHS boys, White River girls headed to hoop regionals, then state tournaments

Regionals are this weekend, with both away games on Saturday.

Top gymnasts primed for state

Sumner, White River and Enumclaw athletes will be heading to sate this year.

Playoff hoops: some still alive, others ousted at districts

White River girls, Enumclaw boys still in the mix

List of nation’s top female wrestlers includes Plateau trio

Payton Stroud, Kenzie Cormier and Dreakeanna Adair are listed in national rankings.

Most Read