Bonney Lake second in 2016 state track and field; Sumner’s Lancaster claims 3A state tennis title | 2016 Spring Sport State Results

Check out Bonney Lake and Sumner's 2016 state results in tennis, baseball and track and field.

Panther Mykel Fisher running the 1

3A TENNIS

Sumner High’s Jade Lancaster steamrolled four opponents, losing just one set in the process, to claim the Class 3A state tennis championship.

The state tourney, played May 27-28 in the Tri-Cities, brought together the top 16 players from all corners of Washington. They met on the courts of Kamiakin High School and the Tri-City Court Club.

To claim the 3A girls title, Lancaster had to defeat Angel Le of Interlake High School. The first set was a struggle, with Lancaster coming out on top 7-6, but the Spartan blitzed her Bellevue opponent in the second set, winning 6-0.

To reach the finals, Lancaster first defeated Shreyaa Mukund of Interlake High 6-2, 6-4. She took her quarterfinals match 6-4, 6-2 over Tina Kiu of Mountlake Terrace and then, in the semifinals, slipped past Viv Danile of Lakeside (Seattle) 3-6, 6-3, 6-2.

3A BASEBALL

By Sarah Brenden

Assistant Editor

Sumner High had won a pair of games in the Class 3A state baseball tournament, earning a spot in the Final Four and a trip to Gesa Stadium in Pasco.

Things proved noticeably tougher east of the mountains.

The Spartans dropped Friday’s semifinal game 11-0 to Lakeside of Seattle, then lost by the identical score Saturday to Southridge in the battle for third or fourth.

The tournament opener started fine for Sumner, with the Spartans’ Preston Fullington and Lakeside’s Ben Hinthorne each throwing shutouts for four innings. Everything then fell apart for Sumner and Lakeside answered with an 11-run outburst in the fifth frame.

With the 10-run rule in place, the game was halted and Sumner dropped into the battle for third and fourth.

Saturday’s consolation round game also was a shortened affair, gong six innings.

3A TRACK AND FIELD

The following athletes advanced to the finals during the May 26-28 Class 3A state track and field meet. Competition took place at Tacoma’s Mount Tahoma High School.

Bonney Lake boys: 4×400 relay, second (Mykel Fisher, William Glick, Eric Voellger, Bennett Hillier); Caleb Davis, shot put, second, discus, seventh; Cody Miller, 110-meter hurdles, third; Austin Schweyen, pole vault, fourth; Hillier, 400 meters, fifth, 800 meters, fifth; Glick, 800 meters, sixth; Brock Frame, 3,200 meters, 12th; Kyle Ashby, javelin, 15th.

Bonney Lake girls: Dreakeanna Adair, discus, first, shot put, 10th; Samantha Boudreau, shot put, first, discus, 15th; Lauren Waters, pole vault, 12th.

Sumner High girls: Rhaven Dean, javelin, second, shot put, third, discus, fourth; Jordan Thompson, 400 meters, fourth; 4×400 relay, fifth; Emma Sjolund, 800 meters, fifth, 1,600 meters, ninth; Kristen Immel, javelin, ninth; Lanayia Krehbeil-Richard, shot put, 15th.

Sumner High boys: Josh Riley, 300-meter hurdles, first, high jump, 11th, long jump, 12th; Michael Russell, 400 meters, sixth; Kolby Nikolaisen, pole vault, sixth; 4×400 relay, seventh.

In the 3A girls team standings, Sumner was fifth, Enumclaw seventh; and Bonney Lake 14th.

On the boys side of the 3A ledger, Bonney Lake placed second, Sumner was 17th and Enumclaw placed 30th.

More in Sports

White River among favorites for team title

The boys wrestling team claimed the regional championship last weekend

Top gymnasts primed for state

Sumner, White River and Enumclaw athletes will be heading to sate this year.

Playoff hoops: some still alive, others ousted at districts

White River girls, Enumclaw boys still in the mix

List of nation’s top female wrestlers includes Plateau trio

Payton Stroud, Kenzie Cormier and Dreakeanna Adair are listed in national rankings.

Area athletes make it official, sign with collegiate programs

Students who signed letters of intent included Tre Weed of Sumner High, Annabelle Hall of White River High, and Teagan Eldridge of Enumclaw High.

Plenty of Plateau champions in weekend wrestling

The Hornets and Panthers did well in last week’s subregional tourneys.

District tourneys next for local hoop squads

Check out who’s in and who’s out for postseason play this year.

White River trio chosen for all-state volleyball series

Megan Vandegrift, Keegan Strobeck and Hope Baldyga are part of the all-state team.

Former Hornet Keenan Fagan an NAIA All-American

The former Hornet, who just completed his junior season at Rocky Mountain College, was named an NAIA first-team defensive back when All-America squads were announced by the American Football Coaches Association.

Panthers, Spartans earn Shootout wins

Presented by the U.S. Army, the all-day hoop festival featured eight games. The White River girls kicked things off with a 9 a.m. contest against Bishop Blanchet; at 3:30 p.m., the Bonney Lake boys challenged Kentlake; and at 8:30 the Sumner boys played the finale against Seattle Christian.

EHS senior nets WIAA honor

Enumclaw High’s Kaden Anderson was named a WIAA Athlete of the Week.

Two from Class of ‘91 bound for Enumclaw High School Hall of Fame

Two more names from Enumclaw High’s illustrious sporting past will soon be added to the school’s Athletic Hall of Fame.