Bonney Lake wrestler takes championship

The Panther and Spartan wrestling teams took to the mats at the All South Puget Sound League tournament Friday and Saturday at Auburn High School.Bonney Lake scored 124.25 as a team taking 10th and Sumner was 12th with 113.5.

Nathan James from Sumner took second in the 132 division.

The Panther and Spartan wrestling teams took to the mats at the All South Puget Sound League tournament Friday and Saturday at Auburn High School. Bonney Lake scored 124.25 as a team taking 10th and Sumner was 12th with 113.5.

Bonney Lake

Freshman Brandon Kaylor at 106 pounds beat Mason Eaglin 10-7 from Graham Kapowsin for the championship. Also at 106 Evan Tracy placed eighth.Carson Corbaley took third place at 113 pounds.Mason Sabin was seventh at 120 and Avery Meyer sixth at 152.David Smith was fourth in the 285 division.

Sumner

Nathan James took second for the Spartans in the 132 weight division.Tanner Petcovic was eighth at 126.At 170 Josiah Schliesman grabbed fourth and Tanner Sjoden was eighth at 182.Jake Harmon wrestled fifth at 285.

 

 

More in Sports

Sumner’s Rodriguez is 4A dive champion

Enumclaw Hornets also take 5th and 12th.

EHS boys, White River girls headed to hoop regionals, then state tournaments

Regionals are this weekend, with both away games on Saturday.

White River takes Mat Classic championships

Bonney Lake nabbed second, Enumclaw in 7th and Sumner finishes 13th.

Area athletes make it official, sign with collegiate programs

Students who signed letters of intent included Tre Weed of Sumner High, Annabelle Hall of White River High, and Teagan Eldridge of Enumclaw High.

White River among favorites for team title

The boys wrestling team claimed the regional championship last weekend

Sumner’s Clark 4A wrestling champ, White River takes 8th as a team

Hornet Payton Shroud took second in the 120 pound weight class.

Top gymnasts primed for state

Sumner, White River and Enumclaw athletes will be heading to sate this year.

Playoff hoops: some still alive, others ousted at districts

White River girls, Enumclaw boys still in the mix

Girls climb in wrestling rankings, two on national list

Check out which female wrestlers from the Enumclaw, White River and Sumner-Bonney Lake school districts are ranking high in their leagues.

EHS students advance to state robotics competition

The Robo Knights – consisting of Nathan Erickson, Hailey Henken, Chloe Nemish, Billy Staley and Jacob Woodley – will represent EHS Feb. 11 at the ShoWare Center in Kent.

Local athletes score well in Special Olympic tournaments

The local three-member team earned a silver medal at the state bowling tournament, competing against teams from all across the state at Kenmore Lanes.

Spartan swimmers qualify for league, district meets

Sumner High coach Maari Bennett was nothing but positive following the Spartans’ Jan. 4 swim and dive meet.