Fall athletes earn all-league honors

With the fall sports season in the books, coaches throughout the region have selected their all-league teams. Here’s a look at the honored athletes, and a few coaches, from the four area high schools.

  • Tuesday, December 5, 2017 10:19am
  • Sports

With the fall sports season in the books, coaches throughout the region have selected their all-league teams. Here’s a look at the honored athletes, and a few coaches, from the four area high schools.

ENUMCLAW

North Puget Sound League 4A – Olympic Division

Football

Bear Kuro, senior, Offensive Back of the Year

Kellan Kranc, junior, quarterback, first team

Ethan Eilertson, junior, receiver, first team

Keegan Ulrich, senior, offensive line, first team

Eric Knutson, senior, offensive line, first team

Austin Rewaldt, senior, defensive line, first team

Anthony Russell, junior, defensive back, first team

Bryson Engebretsen, junior, defensive back, first team

Nick Harberts, junior, running back, second team

Nick Harberts, junior, linebacker, second team

Kameron McKee, junior, linebacker, second team

Kaden Anderson, senior, receiver, second team

Kaden Anderson, senior, kicker, second team

Trevor Burns, junior, receiver, honorable mention

Casey Fairburn, senior, offensive line, honorable mention

Henry Hankin, junior, offensive line, honorable mention

Josh Heer, senior, linebacker, honorable mention

Kale Engebretsen, junior, linebacker, honorable mention

Austin Rewaldt, senior, offensive line, honorable mention

Keegan Ulrich, senior, defensive line, honorable mention

Eric Knutson, senior, defensive line, honorable mention

Mark Gunderson, Coach of the Year

Jeff Johnson, Assistant Coach of the Year

Girls soccer

Monica Brown, sophomore, midfield, first team

McKeely Reid, senior, defender, first team

Carli Boger, sophomore, forward, second team

Sawyer Anderson, sophomore, midfield, second team

Logan Breidenbach, junior, defender, second team

Becca Lindberg, junior, forward, honorable mention

Marissa MacFarland, junior, midfield, honorable mention

Olivia Quinnett, freshman, midfield, honorable mention

Shaun Tobius, Coach of the Year

Volleyball

Emily Miller, junior, setter, first team

Lauren Hanson, junior, middle hitter, second team

Katelyn Weyer, junior, outside hitter, honorable mention

Girls golf

Kennedy VanHoof, junior, second team

Taylor Anglin, junior, second team

Emma Murphy, sophomore, second team

Boys golf

Matt Hodgman, senior, Most Outstanding Golfer

Ty Albrecht, sophomore, first team

Mark Porter, senior, second team

Bobby Sparkman, senior, second team

Riley Hebrank, senior, honorable mention

Boys cross country

Alec Ritter, senior, first team

Sam Lingwall, junior, first team

Teagan Eldridge, senior, second team

Jeff Jacobson, Coach of the Year

Girls cross country

Hunter Storm, senior, Athlete of the Year

Hunter Storm, senior, first team

Payton Roberson, junior, first team

Anna Bursch, senior, second team

Girls swim and dive

Margaret Petellin, sophomore, first team

Elise Pratt, junior, first team

Abbie Jo Carlson, senior, first team (dive)

Ryley Pilato, junior, second team

Boys tennis

Kyle Dunning, junior, all-league

Easton Tandecki, junior, all-league

WHITE RIVER

South Puget Sound League 2A – Mountain Division

Football

Chase Lydig, senior, offensive line, first team

Chase Lydig, senior, defensive line, first team

Shawn Morgan, senior, linebacker, first team

Luke Northam, senior, defensive back, first team

Colt Kammerzell, senior, offensive line, second team

Parker Knaus, senior, defensive line, second team

Rico Martinez, senior, linebacker, second team

Devyn Hager, senior, running back, second team

Jack Ervien, junior, linebacker, honorable mention

TJ Stroschein, sophomore, quarterback, honorable mention

Mike Pedreira, senior, tight end, honorable mention.

Boys golf

Cooper Franklin, senior, Player of the Year

Joe Flanigan, junior, first team

Trevor Budinich, senior, second team

Drew Thompson, junior, second team

Terry Vallala, Coach of the Year

Girls golf

Georgia Lavinder, senior, Player of the Year

Megan Cash, senior, first team

Sofia Lavinder, senior, first team

Taylor Spooner, senior, first team

Emma McGregor, sophomore, first team

Taylee Goethals, senior, second team

Anna Rose, Coach of the Year.

Soccer

Annabelle Hall, senior, offensive player of the year

Emma Robbins, sophomore, forward, first team

Chloe Narolski, junior, forward, first team

Haylee Gunter, senior, midfield, first team

Shelby Stoeck, senior, defender, first team

Emma Slyter, senior, defender, first team

Ally Glebe, senior, goalkeeper, first team

Alex Hatley, senior, midfield, second team

Hanna Saylor, freshman, midfield, second team

Chloe Anastasi, senior, defender, second team

Joe Birklid, Coach of the Year

Volleyball

Hope Baldyga, senior, setter, co-Most Valuable Player

Megan Vandegrift, senior, libero, co-Most Valuable Player

Keegan Strobeck, senior, outside hitter, first team

Hanna Nelson, senior, middle blocker, first team

Morgan Budinich, sophomore, middle blocker, second team

Lina Randall, Coach of the Year

Girls cross country

Division and league champions

Makayla Melcher, sophomore, first team

Hannah Swettenam, senior, first team

Camryn Berryhill, senior, first team

Claire Lowe, senior, second team

Kelsee Gould, junior, second team

Dameon Marlow, Coach of the Year

Boys cross country

Joel Slominski, junior, first team

Tennis

Kaden Phillips, first team

Jared Zaug, first team

SUMNER

South Puget Sound League 4A

Football

Tre Weed, senior, running back, League Most Valuable Player

Ben Wilson, senior, linebacker, Defensive Most Valuable Player

Ben Wilson, senior, running back, first team

Riley Clark, junior, offensive line, first team

Logan Mayer, senior, defensive line, first team

Luke Ross, senior, quarterback, second team

Austin Roth, senior, offensive line, second team

Connor Filleau, senior, linebacker, second team

Jackson Metcalf, junior, defensive back, second team

Torben Deese, senior, defensive line, honorable mention

Tyler Ruch, junior, linebacker, honorable mention

Thane Birrer, senior, wide receiver, honorable mention

Blake Tannehill, sophomore, defensive back, honorable mention

Alex Berringer, junior, offensive line, honorable mention

Colton Sigafoos, junior, kicker, honorable mention

Jordan Johnston, senior, defensive line, honorable mention

Soccer

Jaylin Borden, junior, Defensive Most Valuable Player

Sam Larberg, senior, forward, first team

Maria Rink, senior, midfield, first team

Jaylin Borden, junior, defender, first team

Jaycee Phillips, sophomore, midfield, second team

Madisen Gustafson, senior, midfield, second team

Mia Mahaffey, sophomore, defender, second team

Madi Hanenburg, senior, goalkeeper, second team

Luxee Cardin, junior, defender, honorable mention

Robi Turley, Coach of the Year

Boys golf

Alec LaBarge, junior, first team

Drew Engstrom, junior, first team

Ian Engstrom, sophomore, second team

Carson Inglin, senior, second team

Blake Ellison, senior, honorable mention

Girls golf

Abby Burns, senior, first team

Anna Seaton, senior, honorable mention

Volleyball

Natalie Spencer, sophomore, outside hitter, honorable mention

Jayde Grams, junior, libero, honorable mention

Sadie Gusler, junior, setter, honorable mention

SPSL Team Sportsman-ship Award

BONNEY LAKE

Pierce County League 3A

Football

Peyton Brock, senior, long snapper, first team

Braydon Tressler, senior, special teams, first team

Kaiden Hammond, senior, quarterback, second team

Kaiden Hammond, senior, defensive line, second team

Pulutatasi Richardson, junior, offensive line, second team

Peyton Brock, senior, linebacker, second team

Sam Peterson, senior, linebacker, second team

Braydon Tressler, senior, defensive back, honorable mention

Adam Fahsel, senior, running back, honorable mention

Cody Coffey, junior, running back, honorable mention

Amitri Allen, junior, wide receiver, honorable mention

Amitri Allen, junior, defensive back, honorable mention

Ouhdom Fulton, senior, offensive line, honorable mention

Ouhdom Fulton, senior, defensive line, honorable mention

Isaiah Teets, senior, offensive line, honorable mention

Isaiah Teets, senior, defensive line, honorable mention

Levi Hornbuckle, senior, defensive line honorable mention

Roman Casey, junior, defensive back, honorable mention

Soccer

Olivia Grob, senior, Defensive Most Valuable Player

Summer Kober, junior, midfield, first team

Kaylee Coatney, sophomore, forward, first team

Olivia Kirby, senior, midfield, second team

Hannah Shortt, senior, midfield, honorable mention

PCL Coaching Staff of the Year

PCL Team Sportsmanship Award

Volleyball

Carly Gibbon, senior, middle blocker, first team

Brooke Nelson, junior, outside hitter, second team

Raelyn Kimmel, senior, libero, second team

Girls golf

Gabby Jones, junior, second team

Jessica Holubowsky, junior, second team

Ally Richied, sophomore, honorable mention

Rylee Howard, junior, honorable mention

Boys golf

Rayce Spoor, junior, second team

Eric Hughes, senior, honorable mention

Tanner Smith, junior, honorable mention

Champ Spencer, freshman, honorable mention

Boys tennis

Logan DeLapp, senior, second team

Josh Ning, junior, second team

PCL Team Sportsmanship Award

Cross country

Cayan Dibble, sophomore, second team

Nolan Gain, sophomore, second team

More in Sports

Winter season in full swing at Enumclaw High

The Hornets have participated in a pair of four-team gymnastics meets so far. They will compete again Wednesday hosting Federal Way, Kennedy Catholic and Mount Rainier at PEAK Gymnastics in Enumclaw.

White River wrestlers top foes

The White River High gymnasium was the place to be Dec. 6, as some of the state’s top wrestling teams – and a handful of highly-ranked individuals – gathered for a night of competition.

Panther pair sign with college programs

A pair of Bonney Lake High School seniors formalized their athletic futures during a Nov. 22 signing ceremony at the school.

Spartan gymnasts, wrestlers boast seasoned talent

Boasting a roster rich in experience, coach Kathryn Shimer is expecting good things from her Sumner High gymnasts.

Spartans: More victories in the works

Last year’s Sumner High girls basketball team didn’t experience the thrill of victory all that often, winning just five of 20 games, but a flock of returning players should help turn the tide.

White River athletes steaming into winter season

Things are looking good again this season for the tough, talented and battle-tested White River boys wrestling program.

Hornets take all-sport title

Thanks to a pair of team titles, Enumclaw High School was named the fall all-sport champion of the South Puget Sound League’s Olympic Division.

WR: Girls still loaded with talent, boys replacing key players

The White River Hornet girls team never seem to need an overhaul, just some annual tinkering with quality, familiar parts.

Panther rosters are packed with plenty of experience

Familiar faces are back on the mat, looking to continue Bonney Lake’s near-decade tradition of wrestling excellence.

Most Read