Familiar names among Log Show winners

Each year, the Junior Log Show kicks off Log Show festivities, drawing competitors, family and friends to the Log Show Grounds in Buckley.

  • Tuesday, June 20, 2017 11:00am
  • Sports

Each year, the Junior Log Show kicks off Log Show festivities, drawing competitors, family and friends to the Log Show Grounds in Buckley.

Here are the results of the Junior Log Show, which was held June 17.

WOODEN AX TOSS (AGES 3-5)

1 – Brayden McBride 67’8”

2 – AJ Wytko 56’5”

3 – Oliver Haulet 44’

WOODEN AX TOSS (AGES 6-7)

1 – Barrett Johnson 93’5”

2 – Bo Bruhn 88’

3 – Charlie Robbins 87’8”

CHOKER SETTING (AGES 3-4)

1 – Brodyn Britschgi 17.31

2 – Kasen Yeaman 17.34

3 – Toby Bowen 20.00

CHOKER SETTING (AGES 5-6)

1 – Wade Bruhn 7.06

2 – Barrett Johnson 9.16

3 – Renner Wozeniak 9.87

CHOKER SETTING (AGES 7-8)

1 – Lane Pattison 8.15

2 – Alex Cochran 8.34

3 – Bo Burbank 8.50

CHOKER SETTING (AGES 9-10)

1 – Jace Osborn 7.97

2 – Kyler Koch 8.53

3 – Faith Layton 8.60

CHOKER SETTING (AGES 11-12)

1 – Ally Weingard 7.65

2 – Dillon Haylor 8.03

3 – Jaxson Skogen 8.38

CHOKER SETTING (AGES 13-14)

1 – Anders Hansen 8.03

2 – Bo Carlson 8.12

3 – Braydon Hancock 8.31

CHOKER SETTING (AGES 15-17)

1 – Josiah Dow 20.97

2 – Dylan Eltz 26.0

3 – Dustin Clarke 26.59

HORIZONTAL BLOCK CHOP (12-13)

1 – Bo Carlson 18.32

2 – Evan Deitchler 23.72

3 – Frank Gangle 4:54.50

HORIZONTAL BLOCK CHOP (14-15)

1 – Dylan Eltz 32.71

2 – Royal Snyder 44.16

3 – Braydon Hancock 51.90

HORIZONTAL BLOCK CHOP (16-17)

1 – Josiah Dow 36.59

2 – Dustin Clarke 54.00

AX THROW (AGES 8-10)

1 – Brad Burbank 8 pts

2 – Lena Bishop 7 pts

3 – Mattie Brandt 6 pts

AX THROW (AGES 11-13)

1 – Bo Carlson 11 pts

2 – Wyatt Hodder 8 pts

3 – Anders Hansen 8 pts

AX THROW (AGES 14-17)

1 – Chaise Weingard 9 pts

2 – Dylan Eltz 7 pts

3 – Braydon Hancock 7 pts

ROPE CLIMB (AGES 5-6)

1 – Kyla Bender 3.75

2 – Clint McBride 4.96

3 – Wade Bruhn 5.44

ROPE CLIMB (AGES 7-8)

1 – Conner Durkin 4.81

2 – Joshua Wilson 5.22

3 – Cassidi Green 5.37

ROPE CLIMB (AGES 9-10)

1 – Olivia Wilson 7.16

2 – Alle Klemkow 7.97

3 – Alexis Durkin 9.29

ROPE CLIMB (AGES 11-12)

1 – Makenzie Baker 3.63

2 – Jaxson Skogen 5.56

3 – Dillon Haylor 7.50

ROPE CLIMB (AGES 13-14)

1 – Royal Snyder 6.35

2 – Bo Carlson 7.35

3 – Wyatt Hodder 12.25

ROPE CLIMB (AGES 15-17)

1 – Josiah Dow 20.41

TREE CLIMBING (AGES 14-15)

1 – Joshua Worrell 17.03

2 – Royal Snyder 17.25

3 – Dylan Eltz 34.22

TREE CLIMBING (AGES 16-17)

1 – Josiah Dow 33.29

2 – Dustin Clarke 41.54

OBSTACLE POLE BUCKING (8-10)

1 – Lena Bishop 5.89

2 – Brad Burbank 6.57

3 – Alle Klemkow 6.69

OBSTACLE POLE BUCKING (11-13)

1 – Bo Carlson 5.84

2 – Wyatt Hodder 6.07

3 – Malachi Talmadge 6.69

OBSTACLE POLE BUCKING (14-17)

1 – Royal Snyder 6.35

2 – Dylan Eltz 6.75

3 – Josiah Dow 6.78

LOG ROLLING (AGES 9-10)

1 – Sophie Soler

2 – Jace Osborn

3 – Brad Burbank

LOG ROLLING (AGES 11-12)

1 – Adriah Blue

2 – Jillian Hill

3 – Dillon Haylor

LOG ROLLING (AGES 13-14)

1 – Wyatt Hodder

2 – Brayden Hancock

3 – Brayden Rich

LOG ROLLING (AGES 15-17)

1 – Dylan Eltz

2 – Josiah Dow

DOUBLE BUCKING (AGES 11-13)

1 – Makenzie Baker/Tori Passaglia 24.72

2 – Wyatt Hodder/Anders Hansen 25.22

3 – Kody Wiltse/Meagan Burkett 30.31

DOUBLE BUCKING (AGES 14-17)

1 – Bo Carlson/Royal Snyder 11.53

2 – Dylan Eltz/Joshua Worrell 12.06

3 – Braydon Hancock/Raymond Bishop 12.59

Total Entries: 129

More in Sports

Sumner shines at big swim, dive invitational

17 Spartan swimmers broke their own personal records.

WR girls second in Kelso Invitational

Payton Stround and Claire DiCugno both placed first in their weight classes.

Area wrestlers earn Viking titles

Also, the White River girls placed second in the Lady Husky Invitational.

Hornet swim, dive team remains undefeated, in the hunt for league title

The Hornets stand at 5-0 in North Puget Sound League.

White River bowlers start with 9-1 record, in battle for league title

This is only the second year the sport has been offered at the school.

Teams, individuals found great success during 2018

Let’s look back on the top 2018 sports stories on the Plateau.

Latest wrestling report includes three local teams, top individuals

White River, Sumner, and Bonney Lake High all have athletes leading in their weight classes.

District dedicates Lakeridge field

Sumner-Bonney Lake also celebrated moving the bleachers from Bonney Lake High School to the middle school as well.

WR girls second at Lynden tourney

Three wrestlers also got individual championships for their weight class.

Cox heading to Down Under Games

The track competition is in Queensland, Australia.

WR girls set school record; league win streak at 61

They could make it 62 wins if they beat the league second-placer, Franklin Pierce, this week.

White River wins three at Olympic Duals

Jack Ervien, Gabe Hawthorne, and Weston Lyver all saw good wins.