Hornet wrestlers take honors at WR Classic

Two White River competitors came away with placing first in their weight class.

White River High wrestlers made an impressive season debut Saturday while competing in their home gymnasium.

Two Hornets captured individual championships and three others made their way to the title round of the White River Classic.

The meet included state Class 2A powers like neighboring Orting and Toppenish from the Yakima Valley.

White River’s Gabe Hawthorne was voted the meet’s outstanding wrestler for the lower weight classifications (106 to 145 pounds) and teammate Nate Moore took the same honor for the upper weights (152 to 285). Moore is a four-time White River Classic champion and Hawthorne has now won twice.

106 pounds

Benjamin Milligan wins quarterfinal, loses semifinal, wins consolation semifinal match and drops match for third/fourth.

113 pounds

Nate Belcourt (received a bye in first round, won by major decision in quarterfinal, won be technical fall in semifinal and lost by disqualification in finals.

120 pounds

Ethan Barr won by forfeit in opening round, lost in quarterfinal, won consolation rounds and fell in consolation semifinals.

126 pounds

Clay Cashman won opener, lost in round two, won round three and lost in consolation semifinals. Placed sixth.

132 pounds

Gage Sabin lost first two matches.

145 pounds

Gabe Hawthorne started with a bye, won be tech fall, won by major decision and then won by pin in finals.

152 pounds

Weston Lyver opened with a bye, won by pin twice and lost in finals to take second place.

160 pounds

Nathan Moore received a bye and then pinned three opponents to win the 160 title.

160 pounds

Julian Sandoval opened with a pin and then lost twice.

170 pounds

Klein Carter won by fall in first two matches then lost two. Placed sixth.

170 pounds

Jack Ervien started with three pins, then lost in finals to place second.

220 pounds

Cyrus Wheeler lost his opener then won four matches to take fourth place.

285 pounds

Jaysen Jorgensen started with a bye, won twice and lost by pin. Placed sixth.

More in Sports

Area track and field athletes rank among state’s best

Enumclaw’s girls 4x400 relay team sits in the No. 1 spot.

Relay teams take Arnie Young title

The team is composed of Ricky Portillo, Foster Barnhart, Anthony Russell and Royal Snyder.

White River, Bonney Lake sweep track foes

The schools bested both the Orting and Bethel girls and boys teams respectively.

WR athletes ink agreements to compete in college

Nationally-ranked wrestler Payton Stroud will be heading to Illinois.

WR sends pair to Senior All-State hoops

Lee Audrey Norris and Chloe Narolski travelled to Seattle March 16.

Bonney Lake girls take middle school state hoop title

The Bonney Lake Basketball Academy’s seventh-grade girls won it all.

All-America honors for former Hornet wrestler

Tatiana Molinero-Ceras placed fourth at the NCWA national championships.

White River duo on list of nation’s best wrestlers

Payton Stroud and Claire DiCugno continue to make waves on the mat.

Panther softball opens with two wins before running into Bearcats

Bonney Lake’s first two games of the spring were more reminiscent of a program that captured last season’s Class 3A state championship.

Sumner spring features plenty of returning talent

The bulk of the track and field team are newcomers.

White River gets rolling with all spring sports

The boys soccer team is looking to improve on their 3-12-1 record last year.

Spring Panthers are seeking Pierce County League success

The girls track and field team has several veterans returning.