McCutchen sets White River hurdle record

Thursday proved mostly kind to the White River High track and field crew, which battled Lakes High and Bonney Lake in South Puget Sound League 3A double-dual action.

Thursday proved mostly kind to the White River High track and field crew, which battled Lakes High and Bonney Lake in South Puget Sound League 3A double-dual action.

The Hornets boys emerged with a pair of easy victories, defeating Lakes 95-49 and Bonney Lake 102-43. The Hornet girls downed the Lancers 91-49 but dropped a heartbreaker to the Panthers, falling 75-74.

Coach Jerry Scheidt was particularly pleased with his girls’ team, which hadn’t won a league dual meet for nine years.

Highlights for the Hornet boys, Scheidt said, included victorious performances by Matt Dickson, who clocked a time of 2 minutes, 4.32 seconds in the 800 meters; Austin Shirey, who cleared 11 feet in the pole vault; Grant Peckham, who won the shot put with a toss of 45 feet; and Todd Payne-Walsh, who three the javelin 141-6.

Other noteworthy efforts included second-place showings by Marcus Dickson in the 800 meters; Blake Halvorson in the javelin; Aaron Toman in the pole vault and Hunter Chadwick in the triple jump. Taking third-place honors were Collin Green in the 100 meters; Evan Mays-Scriven in the pole vault; and Blake Tidwell in the long jump.

Among the top performers for the Hornet girls was Carley McCutchen, who won the 300-meter hurdles with a time of 46.42, breaking her own school record in the process. She added a second-place finish in the high jump.

A two-time winner for the Hornets was Alysa Aashiem, who threw the javelin 89-8 and cleared 7-0 in the pole vault.

Kristine Brons finished in 27.52 to win the 200 meters, leading a Hornet sweep that included Cassidy France in second place and Amy Brons in third.

Saturday, the Hornet crew traveled to the South Kitsap Invitational. Competing against 15 other teams, the White River boys placed third and the girls were eighth.

Green won the 400 meters with a time of 50.6. Placing second were Tidwell in thelong jump, Shirey in the pole vault and the 1,600-meter relay team consisting of the Green brothers, Collin and Kramer, and the Dickson brothers, Marcus and Matt.

The top performance for the White River girls came from McCutchen, who finished second in the 300-meter hurdles.

The Hornets have another double-dual meet Thursday, traveling to Franklin Pierce to take on the host Cardinals and the Peninsula Seahawks.

More in Sports

Gretler brothers: One to the Bears, one to the Beavers

The former Panthers are ready to hit the next level of baseball.

Time to register for Street Fair 3-on-3 hoop tournament

The entry fee is $60 per team in the youth/high school divisions and $70 in the men’s, women’s, family and business divisions.

EHS harriers pitching in with community service

The Hornet Team recently helped with the Miner’s Day 5K run in Black Diamond, and will be moving on to other projects later this summer.

Townsend drafted by Toronto, now pitching professionally

The former Bonney Lake Panther was drafted after one season at Oral Roberts University, where he managed an impressive average of 11.64 strikeouts per nine innings.

All-state squads include Panthers, Hornets

White River’s Megan Vandegrift and Bonney Lake’s Brooke Nelson were among the top players this year.

Wyatt Hodder same in third in one of this year’s tree climbing competitions. Photo by Ashley Britschgi
Junior Show attracts 142 competitors, here are the winners

Make sure you don’t miss the big event next weekend.

Area prep athletes receive all-league honors

Check out which local athletes were honored this spring season

Three Hornets sign with colleges

Cameron Bogard, Tyler Miller and Mikyla Olsen are ready to play at a new level.

Hornet water polo takes seventh in state

In their final tournament match, Enumclaw beat Bainbridge 7-2.

White River’s Zaugg competes in state tennis

The Hornet player was ousted in the third round.

Enumclaw places fourth at judo championships

Tatiana Molinero-Ceras and Esperanza Aparicio-Gamez took first place medals.

Equestrian team again No. 1 in state

Lindsay Sogge created a new record in barrel racing.