Panthers, Spartans on to districts | Track and Field

The Bonney Lake and Sumner High girls and boys track team competed at the subdistrict tournament at Sunset Stadium Friday and Saturday.

The Bonney Lake and Sumner High girls and boys track team competed at the subdistrict tournament at Sunset Stadium Friday and Saturday.

The athletes will move to the West Central District meet next weekend, also at Sunset Stadium.

Bonney Lake

On the boys side Bennett Hillier won the 800 meters in 1 minute, 58.16 seconds.

The 1,600 relay team of Orion Adair, Bennett Hillier, Lance Manago and Christian Coons took second in 3:31.56.

Austin Schweyen was second in the pole vault reaching 11 feet, 6 inches.

For the girls Samantha Boudreau was third in the shot put reaching 37-04.

Advancing to districts:

LJ Manago (400, 4×400)

Bennett Hillier (800 (League Champion), 4×400)

William Glick (800m)

Eric Voellger (800m, 4×400)

Chris Coons (1600m, 4×400)

Alec Schantz (110HH, 300H, Triple Jump, 4×400)

Cody Miller (110HH)

David Barfoot (4×100)

Lance Phetkanya (4×100)

Tristan Papcun (4×100)

Trent Hiner (4×100)

Orion Adair (4×400, 4×100)

Caleb Davis (Discus)

Brandon Kilstrom (Javelin)

Jake Martin (High Jump)

Austin Schweyan (Pole Vault)

Zach Koeller (Pole Vault)

Greg Pionek (Pole Vault)

Melissa Arima (800, 4×400)

LaRee Graham (3200m)

Jadian Anderson (High Jump, 4×100)

Hailey Taylor (4×200, Pole Vault, 4×100)

Tabitha Reynolds (4×100, 4×200)

Danielle Lisk (4×100, 4×200, 4×400)

Morgan Goenner (4×100, 4×200)

Aubrie Strollser (4×100, 4×400)

Julia Stepheson (4×400)

Maceala Franz (4×400)

Jessica Mitchell (4×200, 4×400)

Samantha Boudroau (Shot Put, Discus)

Leaniva Richardson (Discus)

Sumner

For the boys Montana Galias    won the javelin hitting 159-08.

Rhaven Dean took the javelin event for the girls with 121-10. Kimi Nakayama won the pole vault reaching 10-00.

Advancing to districts:

Amanda Riley (100m, 100m hurdles, 300m hurdles)

Emma Bakke (100m, 400m)

Rachel Stowell (400m, LJ, TJ)

Hailey Gieser (400m)

Alyssa Murray (800m

Bailey Thomsen (800m)

Jessica Cleminson (800m, PV)

Abi Hensler (1600m, 3200m)

Petria Russell (3200m)

Sierra Tinsley (100m hurdles)

Mattie Anderson (shot put)

Penina Tuileapa (shot put)

Khenya Dean (shot put, discus)

Madi Henken (discus)

Rhaven Dean (javelin)

Alexandra Espinda (javelin)

Kristen Immel (javelin)

Madison Coates (javelin)

Kimi Nakayama (PV)

Michelle Passmore (PV)

Emma Gibson (LJ, TJ)

Kinsey Saiz (LJ)

Danielle Hiraki (LJ)

4×1 relay (R. Dean, Cleminson, Shearer, Riley)

4×2 relay (Bakke, Colman, Shearer, Murray)

4×4 relay (Bakke, Saiz, Stowell, Murray)

Dejon Lynch (100m, 200m)

Kolby Nikoliasen (100m, 200m, PV)

Josh Riley (110m hurdles, 300m hurdles, HJ)

Brandon Tuileapa (110m hurdles)

Montana Galias (jav, TJ)

Bridger Robinson (jav)

Tanner Eaves (HJ, PV)

Andrew Andrada (PV)

Zac Yoakum (PV)

Patrick Kojanec (TJ)

​4×1: ​Andrada, Tuileapa, Nikoliasen, Lynch

4×4: Conklin, Oliver, Villegas, Riley

More in Sports

Gretler brothers: One to the Bears, one to the Beavers

The former Panthers are ready to hit the next level of baseball.

Time to register for Street Fair 3-on-3 hoop tournament

The entry fee is $60 per team in the youth/high school divisions and $70 in the men’s, women’s, family and business divisions.

EHS harriers pitching in with community service

The Hornet Team recently helped with the Miner’s Day 5K run in Black Diamond, and will be moving on to other projects later this summer.

Townsend drafted by Toronto, now pitching professionally

The former Bonney Lake Panther was drafted after one season at Oral Roberts University, where he managed an impressive average of 11.64 strikeouts per nine innings.

All-state squads include Panthers, Hornets

White River’s Megan Vandegrift and Bonney Lake’s Brooke Nelson were among the top players this year.

Wyatt Hodder same in third in one of this year’s tree climbing competitions. Photo by Ashley Britschgi
Junior Show attracts 142 competitors, here are the winners

Make sure you don’t miss the big event next weekend.

Area prep athletes receive all-league honors

Check out which local athletes were honored this spring season

Three Hornets sign with colleges

Cameron Bogard, Tyler Miller and Mikyla Olsen are ready to play at a new level.

Hornet water polo takes seventh in state

In their final tournament match, Enumclaw beat Bainbridge 7-2.

White River’s Zaugg competes in state tennis

The Hornet player was ousted in the third round.

Enumclaw places fourth at judo championships

Tatiana Molinero-Ceras and Esperanza Aparicio-Gamez took first place medals.

Equestrian team again No. 1 in state

Lindsay Sogge created a new record in barrel racing.