Plenty of Plateau champions in weekend wrestling

The Hornets and Panthers did well in last week’s subregional tourneys.

Enumclaw High’s Quinton Southcott took the 145-pound championship during last weekend’s North Puget Sount League Olympic Division tournament, leading EHS to a fourth-place finish in the team standings.

Grapplers from the division’s eight schools gathered for the Friday-Saturday event at Todd Beamer High School, which saw Auburn Riverside eventually take top honors. Auburn High was second, followed by Decatur.

Enumclaw had three other wrestlers battle their way to the championship round. In the end, Brandon Cormier, 114 pounds, Trevor Chase, 170, and Austin Rewoldt, 285, took second-place honors.

WHITE RIVER BOYS

The Hornets dominated their two-day subregional tournament, with 10 wrestlers taking individual championships.

White River totaled 384.5 team points, running away from second-place Franklin Pierce, which totaled 220.

Coming out on top were Nate Belcourt at 113 pounds; Gabe Hawthorne, 132; Jared Rodarte, 138; Weston Lyver, 145; Nate Moore, 152; Johnathan McBride, 160; Jack Ervien, 170; Masin Sabin, 182; Ryan Redford, 195; and Eric Campbell, 220.

WHITE RIVER GIRLS

The Rivergirls placed second during the weekend’s subregional tournament.

Payton Stroud was the tourney champion at 120 pounds. White River also saw Rachel Poussier take third at 130; Tatiana Molinero, fourth, 140; Claire Dicugno, fourth, 125; Esperanza Aparicio, fourth, 235; Maddie Emerson, fifth 190; and Cheyenne Marli, sixth, 145.

BONNEY LAKE BOYS

The Panthers placed second during the Pierce County League 3A meet behind seven individual champions.

Earning titles were Yusief Lillie at 108 pounds; Brenden Chaowanapibool at 113; Brandon Kaylor, 120; Evan Tracy, 126; Devyn Sweem, 138; Cody Coffey, 152; and Sam Pederson, 220.

More in Sports

EHS boys, White River girls headed to hoop regionals, then state tournaments

Regionals are this weekend, with both away games on Saturday.

White River takes Mat Classic championships

Bonney Lake nabbed second, Enumclaw in 7th and Sumner finishes 13th.

Area athletes make it official, sign with collegiate programs

Students who signed letters of intent included Tre Weed of Sumner High, Annabelle Hall of White River High, and Teagan Eldridge of Enumclaw High.

White River among favorites for team title

The boys wrestling team claimed the regional championship last weekend

Sumner’s Clark 4A wrestling champ, White River takes 8th as a team

Hornet Payton Shroud took second in the 120 pound weight class.

Sumner’s Rodriguez is 4A dive champion

Enumclaw Hornets also take 5th and 12th.

Top gymnasts primed for state

Sumner, White River and Enumclaw athletes will be heading to sate this year.

Playoff hoops: some still alive, others ousted at districts

White River girls, Enumclaw boys still in the mix

Girls climb in wrestling rankings, two on national list

Check out which female wrestlers from the Enumclaw, White River and Sumner-Bonney Lake school districts are ranking high in their leagues.

EHS students advance to state robotics competition

The Robo Knights – consisting of Nathan Erickson, Hailey Henken, Chloe Nemish, Billy Staley and Jacob Woodley – will represent EHS Feb. 11 at the ShoWare Center in Kent.

Local athletes score well in Special Olympic tournaments

The local three-member team earned a silver medal at the state bowling tournament, competing against teams from all across the state at Kenmore Lanes.

Spartan swimmers qualify for league, district meets

Sumner High coach Maari Bennett was nothing but positive following the Spartans’ Jan. 4 swim and dive meet.