Schedules

Dec. 2 North Thurston 7 PM

  • Monday, December 1, 2008 10:41pm
  • Sports

Bonney Lake

Boys Basketball

Dec. 2 North Thurston 7 PM

Dec. 9 @ Enumclaw 7 PM

Dec. 12 Peninsula 7 PM

Dec. 13 @ Clover Park 3 PM

Dec. 16 Auburn M’view 7 PM

Dec. 18 @ Lakes 7 PM

Dec. 30 Spanaway 5:15 PM

Dec. 31 Fife 5:15 PM

Jan. 6 Franklin Pierce 7 PM

Jan. 9 @ White River 7 PM

Jan. 13 @ Timberline 7 PM

Jan. 16 Sumner 7 PM

Jan. 20 Enumclaw 7 PM

Jan. 23 @ Peninsula 7 PM

Jan. 24 Clover Park 7 PM

Jan. 27 @ Auburn M’view 7 PM

Jan. 30 Lakes 7 PM

Feb. 3 @ Franklin Pierce 7 PM

Feb. 5 White River 7 PM

Feb. 13 @ Sumner 7 PM

Girls Basketball

Dec. 2 @ North Thurston 7 PM

Dec. 5 Timberline 7 PM

Dec. 9 Enumclaw 7 PM

Dec. 12 @ Peninsula 7 PM

Dec. 13 Clover Park 7 PM

Dec. 16 @ Auburn M’view 7 PM

Dec. 19 Lakes 7 PM

Dec. 30 Bremerton 7 PM

Jan. 6 @ Franklin Pierce 7 PM

Jan. 9 White River 7 PM

Jan. 13 Auburn 7 PM

Jan. 16 Sumner 5:15 PM

Jan. 20 @ Enumclaw 7 PM

Jan. 23 Peninsula 7 PM

Jan. 24 @ Clover Park 3 PM

Jan. 27 Auburn M’view 7 PM

Jan. 30 @ Lakes 7 PM

Feb. 3 Franklin Pierce 7 PM

Feb. 5 @ White River 7 PM

Feb. 13 @ Sumner 5:15 PM

Gymnastics

Dec. 10 @ Auburn 7 PM

Dec. 17 @ Auburn 7 PM

Jan. 7 @ Kentlake 7 PM

Jan. 14 home 7 PM

Jan. 21 home 7 PM

Jan. 28 home 7 PM

Feb. 2 @ Non-Qualifiers Meet

Feb. 7 @ Subdistrict Meet

Feb. 14 @ District Meet

Feb. 20-21 @ State Meet

Wrestling

Dec. 4 Clover Park 7 PM

Dec. 6 Panther Invite 7 AM

Dec. 10 @ Sumner 7 PM

Dec. 13 @ Tournament TBA

Dec. 17 Lakes 7 PM

Jan. 2-3 @ Pac Coast TBA

Jan. 7 @ Peninsula 7 PM

Jan. 8 White River 7 PM

Jan. 10 B.L. Classic 7 AM

Jan. 14 @ Auburn M’view 7 PM

Jan. 21 @ Enumclaw 7 PM

Jan. 28 Franklin Pierce 7 PM

Boys Swim and Dive

Dec. 4 @ Clover Park 3:30 PM

Dec. 9 Timberline 3:30 PM

Dec. 16 @ Lakes 3:30 PM

Dec. 18 Auburn M’view 3:30 PM

Jan. 8 @ Peninsula 3:30 PM

Jan. 13 Sumner 3:30 PM

Jan. 15 @ North Thurston 3:30 PM

Jan. 20 @ Enumclaw 3:30 PM

Jan. 22 Capital 3:30 PM

Jan. 30-31 @ Subdistrict TBA

Feb. 13-14 @ District Meet TBA

Feb. 20-21 @ State Meet TBA

ENUMCLAW

Boys Basketball

Dec. 9 Bonney Lake 7 PM

Dec. 12 @ Sumner 7 PM

Dec. 13 @ Yelm 7 PM

Dec. 16 Peninsula 7 PM

Dec. 19 @ Clover Park 7 PM

Dec. 27 @ Holiday Jam 6 PM

Dec. 29 @ Holiday Jam TBA

Dec. 30 @ Holiday Jam TBA

Jan. 06 Auburn M’view 7 PM

Jan. 09 @ Lakes 7 PM

Jan. 13 Franklin Pierce 7 PM

Jan. 16 @ White River 5:15 PM

Jan. 20 @ Bonney Lake 7 PM

Jan. 23 Sumner 7 PM

Jan. 27 @ Peninsula 7 PM

Jan. 30 Clover Park 7 PM

Feb. 03 @ Auburn M’view 7 PM

Feb. 05 Lakes 7 PM

Feb. 10 @ Franklin Pierce 7 PM

Feb. 13 White River 7 PM

Feb. 20 @ Subdistrict TBA

Feb. 21 @ Subdistrict TBA

Girls Basketball

Nov. 29 @ WR Jamboree Noon

Dec. 02 @ Auburn 7:30 PM

Dec. 06 Post Falls, Id 5 PM

Dec. 09 @ Bonney Lake 7 PM

Dec. 12 Sumner 7 PM

Dec. 13 Yelm 7 PM

Dec. 16 @ Peninsula 7 PM

Dec. 19 Clover Park 7 PM

Dec. 30 @ Wenatchee 6 PM

Jan. 06 @ Auburn M’view 7 PM

Jan. 09 Lakes 7 PM

Jan. 13 @ Franklin Pierce 7 PM

Jan. 16 @ White River 7 PM

Jan. 20 Bonney Lake 7 PM

Jan. 23 @ Sumner 7 PM

Jan. 27 Peninsula 7 PM

Jan. 30 @ Clover Park 7 PM

Feb. 03 Auburn M’view 7 PM

Feb. 05 @ Lakes 7 PM

Feb. 10 Franklin Pierce 7 PM

Feb. 13 White River 5:15 PM

Feb. 20 @ Subdistrict TBA

Feb. 21 @ Subdistrict TBA

Boys Wrestling

Dec. 03 Jamboree 5 PM

Dec. 06 @ WR Classic 9:30 AM

Dec. 10 @ Lakes Lakes 7 PM

Dec. 13 @ Sedro W. Invite 9:30 AM

Dec. 17 Peninsula 7 PM

Dec. 18 @ Kentwood 5 PM

Dec. 18 @ Yelm HS 5 PM

Dec. 20 @ Rogers Tourn. 10 AM

Jan. 02 @ Pac−Coast 10 AM

Jan. 03 @ Pac−Coast 10 AM

Jan. 07 @ White River 7 PM

Jan. 08 Auburn M’view 7 PM

Jan. 14 @ Clover Park 7 PM

Jan. 17 @ Matmen 10 AM

Jan. 21 Bonney Lake 7 PM

Jan. 22 @ Franklin Pierce 7 PM

Jan. 24 @ Dream Duals 8 AM

Jan. 28 Sumner 7 PM

Feb. 06 @ SPSL Tourn. TBA

Feb. 07 @ SPSL Tourn. TBA

Feb. 14 @ Regionals TBA

Feb. 20 @ State Tacoma Dome

Feb. 21 @ State Tacoma Dome

Girls Wrestling

Dec. 06 @ Emerald Ridge TBA

Dec. 20 @ Rogers Invite 10 AM

Dec. 27 @ Jackson Invite TBA

Jan. 03 @ Mt. Rainier Inv. TBA

Jan. 24 @ Jaguar Invite TBA

Boys Swimming/Diving

Dec. 04 @ North Thurston 3:30 PM

Dec. 11 Capital 3:30 PM

Dec. 12 @ Holiday Relays 5 PM

Dec. 16 @ Auburn M’view 3:30 PM

Dec. 18 @ Sumner 3:30 PM

Jan. 08 Lakes 3:30 PM

Jan. 10 @ K’ridge Invite 9 AM

Jan. 13 Peninsula 3:30 PM

Jan. 15 Timberline 3 PM

Jan. 20 Bonney Lake 3:30 PM

Jan. 22 @ Clover Park 3:30 PM

Jan. 30 @ Subdistrict TBA

Jan. 31 @ Subdistrict TBA

Feb. 13 @ District TBA

Feb. 14 @ District TBA

Feb. 20 @ State

Feb. 21 @ State

SUMNER

Boys Basketball

Dec. 1 @ Jamboree TBA

Dec. 5 @ Yelm 7 PM

Dec. 6 Cascade Christian 7 PM

Dec. 9 @ N. Thurston 7 PM

Dec. 12 Enumclaw 7 PM

Dec. 13 @ Peninsula 7 PM

Dec. 16 Clover Park 7 PM

Dec. 19 @ Auburn M’view 7 PM

Dec. 30 Sequim 7:15 PM

Dec 31 Olympic 4 PM

Jan. 6 Lakes 7 PM

Jan. 9 @ Franklin Pierce 7 PM

Jan. 13 White River 7 PM

Jan. 16 @ Bonney Lake 7 PM

Jan. 23 @ Enumclaw 7 PM

Jan. 24 Peninsula 7 PM

Jan. 27 @ Clover Park 7 PM

Jan. 30 Auburn M’view 7 PM

Feb. 3 @ Lakes 7 PM

Feb. 5 Franklin Pierce 7 PM

Feb. 10 @ White River 7 PM

Feb. 13 Bonney Lake 7 PM

Girls Basketball

Dec. 2 Spanaway Lake 7 PM

Dec. 5 Yelm 7 PM

Dec. 9 North Thurston 7 PM

Dec. 12 @ Enumclaw 7 PM

Dec. 13 Peninsula 7 PM

Dec. 16 @ Clover Park 7 PM

Dec. 19 Auburn M’view 7 PM

Dec. 30 @ Sea. Christian 2 PM

Jan. 6 @ Lakes 7 PM

Jan. 9 Franklin Pierce 7 PM

Jan. 13 White River 5:15 PM

Jan. 16 @ Bonney Lake 5:15 PM

Jan. 23 Enumclaw 7 PM

Jan. 24 @ Peninsula 7 PM

Jan. 27 Clover Park 7 PM

Jan. 30 @ Auburn M’view 7 PM

Feb. 3 Lakes 7 PM

Feb. 5 @ Franklin Pierce 7 PM

Feb. 10 @ White River 5:15 PM

Feb. 13 Bonney Lake 5:15 PM

Gymnastics

Dec. 3 @ Auburn M’view 7 PM

Dec. 10 @ Emerald Ridge 7 PM

Dec 17 @ Todd Beamer 7 PM

Jan. 7 @ Rogers 7 PM

Jan. 14 TJ, KR, Decatur 7 PM

Jan. 21 @ Kentwood 7 PM

Jan. 28 BL and Tahoma 7 PM

Feb. 2 @ Non Qualifiers TBA

Feb. 7 @ Subdistrict TBA

Feb. 14 @ Districts TBA

Feb. 20 @ State TBA

Wrestling

Dec. 4 White River 7 PM

Dec. 6 @ Invite TBA

Dec. 10 Bonney Lake 7 PM

Dec. 13 @ invitational TBA

Dec. 17 @ Franklin Pierce 7 PM

Dec. 20 @ Best in West TBA

Dec. 27 @ Foss Tourney TBA

Jan. 7 @ Timberline 7 PM

Jan. 8 Lakes 7 PM

Jan. 10 Ed Arima Tourney TBA

Jan. 14 @ Peninsula 7 PM

Jan. 17 @ Invitational TBA

Jan. 21 @ Auburn M’view 7 PM

Jan. 22 Clover Park 7 PM

Jan. 24 @ invitational TBA

Jan. 28 @ Enumclaw 7 PM

Boys Swimming

Dec. 9 Timberline 3:30 PM

Dec. 11 Auburn M’view 3:30 PM

Dec. 16 @ North Thurston 3:30 PM

Dec. 18 @ Enumclaw 3:30 PM

Jan. 8 @ Capital 3:30PM

Jan. 13 @ Bonney Lake 3:30 PM

Jan. 15 Clover Park 3:30 PM

Jan. 2 Lakes 3:30 PM

Jan. 22 @ Peninsula 3:30PM

Jan. 30 @ Subdistrict TBA

Feb. 13 @ Districts TBA

Feb. 20 @ State TBA

WHITE RIVER

Boys Basketball

Nov. 29 Tahoma Jamboree 5:30

Dec. 2 Yelm 7 PM

Dec. 6 @ Capital 7 PM

Dec. 9 @ Peninsula 7 PM

Dec. 12 Clover Park 7 PM

Dec. 13 @ Auburn M’view 5:45 PM

Dec. 16 Lakes 7 PM

Dec. 19 @ Franklin Pierce 7 PM

Dec. 30 @ Washington 7 PM

Jan. 6 Timberline 7 PM

Jan. 9 Bonney Lake 7 PM

Jan. 13 @ Sumner 7 PM

Jan. 15 Enumclaw 7 PM

Jan. 20 Pennisula 7 PM

Jan. 23 @ Clover Park 7 PM

Jan. 24 Auburn M’view 7 PM

Jan. 27 @ Lakes 7 PM

Jan. 30 Franklin Pierce 7 PM

Feb. 5 @ Bonney Lake 7 PM

Feb. 9 WRHS 7 PM

Feb. 10 Sumner 7 PM

Feb. 12 @ Enumclaw 7 PM

Feb. 13 Enumclaw 7 PM

Girls Basketball

Nov. 29 Jamboree Noon

Dec. 3 Tumwater 7 PM

Dec. 9 Pennisula 7 PM

Dec. 12 @ Clover Park 7 PM

Dec. 13 @ Auburn M’view 7:30 PM

Dec. 19 Franklin Pierce 7 PM

Dec. 22 Lakes 7 PM

Jan. 3 Graham Kapowsin 6 PM

Jan. 5 WRHS 7 PM

Jan. 9 Bonney Lake 7 PM

Jan.10 Yelm @ St. Martins 4:30 PM

Jan. 13 @Sumner 5:15 PM

Jan. 16 Enumclaw 7 PM

Jan. 20 Pennisula 7 PM

Jan. 23 Clover Park 7 PM

Jan. 24 Auburn M’view 5:15 PM

Jan. 27 Lakes 7 PM

Jan. 30 @ Franklin Pierce 7 PM

Jan. 31 @ Bainbridge 5:30

Feb. 5 Bonney Lake 7 PM

Feb. 10 Sumner 5:15 PM

Feb. 13 Enumclaw 5:15 PM

Feb. 20-21 League Tournament

Feb. 24-March 8 District Tournament

March 11-14 State Tournament

Wrestling

Dec. 4 Sumner TBA

Dec.6 WR Classic 9:30 AM

Dec.10 Auburn M’view 7 PM

Dec.13 Hahto Tournament 9 AM

Dec.17 @ Clover Park

Dec. 20 Tornado Tournament @ Yelm

Dec. 27 Berserker Tournament @ Curtis

Jan. 3 Eastmont Tournament

Jan. 7 Enumclaw 7 PM

Jan. 8 @ Bonney Lake

Jan.10 Chehalis Invitational

Jan.14 Franklin Pierce 7 PM

Jan. 21 Lakes 7 PM

Jan. 22 @ Peninsula

Jan. 24 Renton Tournament

Jan. 24 Jaquar Invite @Emerald Ridge

Feb. 6-7 District Tournament @ AM

Feb. 14 Regional Tournament @ BL

Feb. 20-21 State @ Tacoma Dome

Schedules are subject to change at any time. For current information, contact your school’s athletic office.

More in Sports

Local athletes score well in Special Olympic tournaments

The local three-member team earned a silver medal at the state bowling tournament, competing against teams from all across the state at Kenmore Lanes.

Spartan swimmers qualify for league, district meets

Sumner High coach Maari Bennett was nothing but positive following the Spartans’ Jan. 4 swim and dive meet.

Fall will bring change for White River, SPSL 2A

Under the changes, the league will split into three divisions — Mountain, Sound, and another yet to be named. However, football will still be split into the two divisions the league is currently divided into.

Former Hornet Keenan Fagan an NAIA All-American

The former Hornet, who just completed his junior season at Rocky Mountain College, was named an NAIA first-team defensive back when All-America squads were announced by the American Football Coaches Association.

Girls climb in wrestling rankings, two on national list

Check out which female wrestlers from the Enumclaw, White River and Sumner-Bonney Lake school districts are ranking high in their leagues.

EHS students advance to state robotics competition

The Robo Knights – consisting of Nathan Erickson, Hailey Henken, Chloe Nemish, Billy Staley and Jacob Woodley – will represent EHS Feb. 11 at the ShoWare Center in Kent.

Panther rosters are packed with plenty of experience

Familiar faces are back on the mat, looking to continue Bonney Lake’s near-decade tradition of wrestling excellence.

Winter season in full swing at Enumclaw High

The Hornets have participated in a pair of four-team gymnastics meets so far. They will compete again Wednesday hosting Federal Way, Kennedy Catholic and Mount Rainier at PEAK Gymnastics in Enumclaw.

White River wrestlers top foes

The White River High gymnasium was the place to be Dec. 6, as some of the state’s top wrestling teams – and a handful of highly-ranked individuals – gathered for a night of competition.

Panther pair sign with college programs

A pair of Bonney Lake High School seniors formalized their athletic futures during a Nov. 22 signing ceremony at the school.

Spartans: More victories in the works

Last year’s Sumner High girls basketball team didn’t experience the thrill of victory all that often, winning just five of 20 games, but a flock of returning players should help turn the tide.

WR: Girls still loaded with talent, boys replacing key players

The White River Hornet girls team never seem to need an overhaul, just some annual tinkering with quality, familiar parts.