SPORTS

  • Tue Mar 10th, 2009 5:24am
  • Sports

Stephanie Jones returns to Enumclaw’s track lineup. She finished second at the Class 3A state meet in the 100-meter high hurdles and in the triple jump in 2008.

Bonney Lake

Baseball

March 14 @ Skyview High School, noon

March 17 North Thurston, 4 p.m.

March 19 @ Timberline, 4 p.m. March 20 @ Enumclaw, 7 p.m.

March 24 Peninsula, 4 p.m.

March 25 @ Clover Park, 4 p.m.

March 27 @ Auburn M’tainview, 7 p.m.

March 30 @ Lakes, 4 p.m.

March 31 Franklin Pierce, 4 p.m.

April 4 Hudson’s Bay, noon

April 7 @ White River, 4 p.m.

April 10 Sumner, 4 p.m.

April 14 Enumclaw, 4 p.m.

April 15 @ Peninsula, 4 p.m.

April 17 Clover Park, 4 p.m.

April 22 Lakes, 4 p.m.

April 24 @ Franklin Pierce, 4 p.m.

April 25 Auburn Mountainview, 4 p.m.

April 28 White River, 4 p.m.

May 1 @ Sumner, 4 p.m.

Fastpitch

March 16 @ Jamboree-W. Seattle, 3 p.m.

March 17 North Thurston, 4 p.m.

March 19 @ Timberline, 4 p.m.

March 20 @ Enumclaw, 7 p.m. March 24 Peninsula, 4 p.m.

March 25 @ Clover Park, 4 p.m.

March 27 Auburn Mountainview, 4 p.m.

March 28 @ NL vs. North Marion (Oregon) Husky Stadium, 10 a.m. March 30 @ Lakes, 4 p.m.

March 31 Franklin Pierce, 4 p.m.

April 7 @ White River, 4 p.m.

April 10 Sumner, 4 p.m.

April 14 Enumclaw, 4 p.m.

April 15 @ Peninsula, 4 p.m.

April 17 Clover Park, 4 p.m.

April 21 @ Auburn M’tainview, 4 p.m.

April 22 Lakes, 4 p.m.

April 28 @ Franklin Pierce, 4 p.m.

April 30 White River, 4 p.m.

May 5, Bye

May 7 @ Sumner, 4 p.m.

May 19 @ Rogers High-Puyallup, 4 p.m.

Girls Water Polo

March 9 Cancelled-Auburn Riverside

March 13 Cancelled-Auburn M’tainview

March 19 @ Sumner, 3:15 p.m.

March 20 Enumclaw, 3:15 p.m.

March 26 @ Auburn, 7 p.m.

April 16 Sumner, 3:15 p.m.

April 24 Auburn, 3:15 p.m.

April 28 @ Auburn, 7:30 p.m.

April 30 @ Auburn M’tainview, 5:30 p.m.

Boys Soccer

March 14 @ Jamboree-Auburn, 6 p.m. March 18 Eatonville, 7 p.m.

March 20 Franklin Pierce, 7 p.m.

March 24 @ Timberline , 5 p.m.

March 27 White River, 7 p.m.

March 30 Yelm, 7 p.m.

April 1 Enumclaw, 7 p.m.

April 6 Clover Park, 7 p.m.

April 8 @ Capital , 7 p.m.

April 14 @ Franklin Pierce, 7 p.m.

April 17 @ Clover Park, 7 p.m.

April 21 @ Lakes, 7 p.m.

April 24 Peninsula, 7 p.m.

April 28 @ White River, 7 p.m.

May 1 Wilson, 7 p.m.

May 5 Auburn Mountainview, 7 p.m.

May 8 @ Sumner, 7 p.m.

Girls Tennis

March 18 Franklin Pierce, 3:30 p.m. March 20 @ Timberline, 3:30 p.m.

March 24 White River, 3:30 p.m.

March 26 Yelm, 3:30 p.m.

April 7 Enumclaw, 3:30 p.m.

April 9 Clover Park, 3:30 p.m.

April 14 @ Capital, 3:30 p.m.

April 16 @ Franklin Pierce, 3:30 p.m.

April 21 Clover Park, 3:30 p.m.

April 23 @ Lakes , 3:30 p.m.

April 28 Peninsula, 3:30 p.m.

April 30 @ White River, 3:30 p.m.

May 5 Bye

May 7 Auburn M’tainview, 3:30 p.m. May 11 @ Sumner, 3:30 p.m.

Track

March 14 @ Sumner jamboree, 3:15 p.m. March 19 @ Nonleague quad, 3 p.m.

March 25 North Thurston, 3:15 p.m.

April 7 @ Federal Way, 3 p.m.

April 11 @ Lincoln, 10 a.m.

April 16 @ Lakes, 3:15 p.m.

April 23 @ Auburn M’ntview, 3:15 p.m. April 30 Enumclaw/Peninsula, 3:15 p.m. May 7 @ Sumner, 3:15 p.m.

Enumclaw

Baseball

March 13 Federal Way, 3:30 p.m.

March 14 @ Mt. Rainier jamboree, 2 p.m.

March 16 @ Auburn , 3:30 p.m.

March 19 Capital, 4 p.m.

March 20 Bonney Lake, 7 p.m.

March 24 @ Sumner, 4 p.m.

March 25 @ Yelm, 4 p.m.

March 27 Peninsula, 7 p.m.

March 30 @ Clover Park, 4 p.m.

March 31 Auburn Mountainview, 7 p.m.

April 7 @ Lakes , 4 p.m.

April 8 Franklin Pierce, 7 p.m.

April 10 @ White River, 4 p.m.

April 14 @ Bonney Lake, 4 p.m.

April 15 Sumner, 7 p.m.

April 21 @ Peninsula, 4 p.m.

April 22 Clover Park, 7 p.m.

April 24 @ Auburn Mountainview, 7 p.m.

April 28 Lakes, 7 p.m.

April 29 @ Franklin Pierce, 4 p.m.

May 1 White River, 7 p.m.

Fastpitch

March 13 @ Inglemoor jamboree, 6 p.m.

March 14 @ Kentwood Invitational, 6 p.m.

March 19 Capital, 4 p.m.

March 20 Bonney Lake, 7 p.m.

March 24 @ Sumner, 4 p.m.

March 25 @ Yelm, 4 p.m.

March 27 Peninsula, 7 p.m.

March 30 @ Clover Park, 4 p.m.

March 31 Auburn Mountainview, 7 p.m.

April 7 @ Lakes, 4 p.m.

April 8 Franklin Pierce, 7 p.m.

April 10 @ White River, 4 p.m.

April 14 @ Bonney Lake, 4 p.m.

April 15 Sumner, 7 p.m.

April 21 @ Peninsula, 4 p.m.

April 22 Clover Park, 7 p.m.

April 28 @ Auburn M’tainview, 7 p.m.

April 30 Lakes, 7 p.m.

May 5 @ Franklin Pierce, 4 p.m.

May 7 White River, 7 p.m.

Boys Soccer

March 14 @ Auburn Jamboree, 2 p.m.

March 16 Olympia, 3:30 p.m.

March 19 @ Yelm, 6 p.m.

March 24 Peninsula, 3:30 p.m.

March 27 @ Steilacoom, 6 p.m.

March 30 @ Capital, 7 p.m.

April 1 @ Bonney Lake, 7 p.m.

April 6 North Thurston, 5 p.m.

April 10 @ Sumner, 7 p.m.

April 14 Auburn M’ntainview, 5 p.m.

April 17 Sumner, 5 p.m.

April 21 Timberline, 5 p.m.

April 24 @ Franklin Pierce, 7 p.m.

April 28 Clover Park, 5 p.m.

May 1 Lakes , 5 p.m.

May 5 @ Peninsula, 7 p.m.

May 8 White River, 5 p.m.

May 11 @ SPSL Tiebreaker

May 13 @ Subdistrict

May 16 @ District Tournament

Girls Tennis

March 18 @ Yelm, 3:30 p.m.

March 20 Peninsula, 3:30 p.m.

March 26 @ Capital, 3:30 p.m.

April 2 @ North Thurston, 3:30 p.m.

April 7 @ Bonney Lake, 3:30 p.m.

April 14 Sumner, 3:30 p.m.

April 16 Auburn M’ntainview, 3:30 p.m.

April 21 at Sumner, 3:30 p.m.

April 23 @ Timberline, 3:30 p.m.

April 27 @ Franklin Pierce, 3:30 p.m.

April 29 Clover Park, 3:30 p.m.

May 1 Lakes, 3:30 p.m.

May 5 @ Peninsula, 3:30 p.m.

May 7 White River, 3:30 p.m.

May 11-13 SPSL Tournament

May 14-16 Subdistrict Tournament

May 29-30 State Tournament

Track

March 14 @ Sumner Jamboree, 9 a.m.

March 20 @ Franklin Pierce, 3 p.m.

March 28 @ Kent-Meridian Invite, 11 a.m.

April 4 @ Renton, 10:30 a.m.

April 9 @ Yelm-White River, 3 p.m.

April 16 Franklin Pierce-Clover Park, 3 p.m.

April 17 @ Sumner, 3 p.m.

April 23 Sumner-Lakes, 3 p.m.

April 30 @ Bonney Lake-Peninsula, 3 p.m.

May 1 @ Franklin Pierce, 3 p.m.

May 7 @ White River-Auburn M’tainview, 3 p.m.

May 23 @ District Meet

May 29 @ State Meet

Girls Water Polo

March 11 Sumner, 3:15 p.m.

March 11 Auburn Riverside, 4:30 p.m.

March 17 Auburn, 3:15 p.m.

March 18 @ Puyallup, 7:30 p.m.

March 20 @ Bonney Lake, 3:15 p.m.

March 21 @ Wilson, noon

March 27 Auburn Mountainview, 4:30 p.m.

March 28 Peninsula, 10:30 a.m.

April 9 @ Sumner, 3:15 p.m.

April 10 Puyallup, 4:30 p.m.

April 14 @ Auburn, 7 p.m.

April 15 Rogers, 3:15 p.m.

April 17 Bonney Lake, 3:15 p.m.

April 23 @ Auburn Mountainview, 7 p.m.

April 25 @ Gig Harbor, 10 a.m.

April 28 @ Rogers, 3:30 p.m.

April 30 @ Auburn Riverside, 7 p.m. May May 2 Stadium, 10:30 a.m.

May 5 Curtis, 3:15 p.m.

May 9 Gig Harbor, 10:30 a.m.

May 13, 15 and 16 State

Sumner

Baseball

March 13 Tahoma, 4 p.m.

March 14 Jamboree, 1:30 p.m.

March 18 Yelm, 4:30 p.m.

March 19 Emerald Ridge, 4 p.m.

March 20 @ North Thurston, 4 p.m.

March 24 Enumclaw, 4 p.m.

March 25, @ Peninsula, 4 p.m.

March 27 Clover Park, 4 p.m.

March 30 @ Auburn M’tainview, 4 p.m.

March 31 Lakes, 4 p.m.

April 7 @ Franklin Pierce, 4 p.m.

April 8 White River, 4 p.m.

April 10 @ Bonney Lake, 4 p.m.

April 15 @ Enumclaw, 7 p.m.

April 17 Peninsula, 4 p.m.

April 21 @ Clover Park, 4 p.m.

April 22 Auburn Mountainview, 4 p.m. April 24 @ Lakes, 4 p.m.

April 28 Franklin Pierce, 4 p.m.

April 29 @ White River, 4 p.m.

May 1 Bonney Lake, 4 p.m.

Fastpitch

March 13 Graham Kapowsin, 4 p.m.

March 16 Fife, 4 p.m.

March 18 Yelm, 4 p.m.

March 20 @ North Thurston, 4 p.m.

March 24 Enumclaw, 4 p.m.

March 25 @ Peninsula , 4 p.m.

March 27 Clover Park, 4 p.m.

March 30 @ Auburn M’tainview, 4 p.m. March 31 Lakes, 4 p.m.

April 7 @ Franklin Pierce, 4 p.m.

April 8 White River, 4 p.m.

April 10 @ Bonney Lake, 4 p.m.

April 15 @ Enumclaw, 7 p.m.

April 17 Peninsula, 4 p.m.

April 21 @ Clover Park, 4 p.m.

April 22 Auburn Mountainview, 4 p.m. April 28 @ Lakes, 4 p.m.

April 30 Franklin Pierce, 4 p.m.

May 5 @ White River, 4 p.m.

May 7 Bonney Lake, 4 p.m.

Boys Soccer

March 14 @ Auburn Jamboree

March 16 Weatherwax, 6 p.m.

March 18 Woodinville, 6 p.m.

March 20 North Thurston, 7 p.m.

March 24 Lakes, 7 p.m.

March 27 @ Timberline, 5 p.m.

April 1 @ Yelm, 6 p.m.

April 6 @ Auburn Mountainview, 7 p.m.

April 10 Enumclaw, 7 p.m.

April 14 Capital, 7 p.m.

April 17 @ Enumclaw, 5 p.m.

April 21 @ Franklin Pierce, 7 p.m.

April 24 Clover Park, 7 p.m.

April 28 @ Lakes, 7 p.m.

May 1 Peninsula, 7 p.m.

May 5 @ White River, 7 p.m.

May 8 Bonney Lake, 7 p.m.

Girls Tennis

March 18 @ North Thurston, 3:30 p.m.

March 20 Lakes, 3:30 p.m.

March 24 Timberline, 3:30 p.m.

March 26 @ Auburn M’tainview, 3:30 p.m.

April 7 @ Yelm, 3:30 p.m.

April 14 @ Enumclaw, 3:30 p.m.

April 16 Capital, 3:30 p.m.

April 18 @ South Kitsap April 21 Enumclaw, 3:30 p.m.

April 23 @ Franklin Pierce, 3:30 p.m. April 27 Clover Park, 3:30 p.m.

April 29 @ Lakes, 3:30 p.m.

May 1 Peninsula, 3:30 p.m.

May 5 @ White River, 3:30 p.m.

May 7 Bonney Lake, 3:30 p.m.

Girls Water Polo

March 11 @ Enumclaw, 3:15 p.m. March 12 @ Auburn, 7 p.m. March 19 Bonney Lake, 3:15 p.m.

March 24 Auburn M’tainview, 3:15 p.m. April 9 Enumclaw, 3:15 p.m.

April 14 Auburn Riverside, 3:15 p.m.

April 16 @ Bonney Lake, 3:15 p.m. April 21 Auburn M’tainview, 3:15 p.m.

May 5 @ Auburn Riverside, 7 p.m. May 7 Auburn, 3:15 p.m.

Track

March 14 Jamboree

March 19 Timberline, 3 p.m. March 28 @ Kent-Meridian

April 16 @ Peninsula, 3 p.m.

April 17 @ Yelm

April 23 @ Enumclaw, 3 p.m.

April 30 @ White River, 3 p.m.

May 2 @ Shelton

May 7 Bonney Lake, 3 p.m.

May 14-16 Sub Districts

May 22-23 @ Districts, Mt. Tahoma

White River

Baseball

March 14 @ G-K jamboree, 11 a.m.

March 16 @ Graham-Kapowsin, 3:30 p.m.

March 17 @ Yelm, 4 p.m.

March 20 @ Peninsula, 4 p.m.

March 21 Bethel, 1 p.m.

March 24 Clover Park, 4 p.m.

March 25 @ Auburn M’tainview, 4 p.m.

March 27 Lakes, 4 p.m.

March 30 @ Franklin Pierce, 4 p.m.

March 31 Timberline, 4 p.m.

April 7 Bonney Lake, 4 p.m.

April 8 @ Sumner, 4 p.m.

April 10 Enumclaw, 4 p.m.

April 14 Peninsula, 4 p.m.

April 15 @ Clover Park, 4 p.m.

April 17 Auburn Mountainview, 4 p.m.

April 21 @ Lakes, 4 p.m.

April 22 Franklin Pierce, 4 p.m.

April 28 @ Bonney Lake, 4 p.m.

April 29 Sumner, 4 p.m.

May 1 @ Enumclaw, 7 p.m.

May 8-9 Districts

Track

March 14 @ Sumner, 3:15 p.m.

March 18 @ Fife, 3 p.m.

March 28 @ Kent, 11 a.m.

April 9 @ Enumclaw, 3 p.m.

April 16 @ Lakes, 3 p.m.

April 17 @ Sumner, 3 p.m.

April 18 @ South Kitsap, 11 a.m.

April 23 @ Peninsula, 3 p.m.

April 30 Clover Park, Sumner, 3 p.m.

May 1 @ Franklin Pierce, 3 p.m.

May 2 @ Shelton

May 7 Auburn M’tview, Enumclaw, 3 p.m.

May 15-16 Subdistrict

May 22-23 Districts, Mt. Tahoma

Fastpitch

March 13 @ Highline, 3:30 p.m.

March 20 @ Peninsula, 4 p.m.

March 24 Clover Park, 4 p.m.

March 25 @ Auburn M’ntview, 4 p.m.

March 27 Lakes, 4 p.m.

March 30 @ Franklin Pierce, 4 p.m.

March 31 Timberline, 4 p.m.

April 7 Bonney Lake, 4 p.m.

April 8 @ Sumner, 4 p.m.

April 10 Enumclaw, 4 p.m.

April 14 Peninsula, 4 p.m.

April 15 @ Clover Park, 4 p.m.

April 17 Auburn Mountainview, 4 p.m.

April 21 @ Lakes, 4 p.m.

April 22 Franklin Pierce, 4 p.m.

April 30 @ Bonney Lake, 4 p.m.

May 5 Sumner, 4 p.m.

May 7 @ Enumclaw, 7 p.m.

Girls Tennis

March 16 Auburn Mountainview, 3:30 p.m.

March 20 @ Capital, 3:30 p.m.

March 24 @ Bonney Lake, 3:30 p.m.

March 27 North Thurston, 3:30 p.m.

April 2 @ Timberline, 3:30 p.m.

April 14 Franklin Pierce, 3:30 p.m.

April 16 @ Clover Park, 3:30 p.m.

April 21 Lakes, 3:30 p.m.

April 23 @ Peninsula, 3:30 p.m.

April 27 Yelm, 3:30 p.m.

April 29 Bonney Lake, 3:30 p.m.

May 1 @ Auburn M’ntview, 3:30 p.m.

May 5 Sumner, 3:30 p.m.

May 7 @ Enumclaw, 3:30 p.m.

May 11-13 SPSL tournament

May 14-16 SubDistrict

Boys Soccer

March 17 Auburn Mountainview, 7 p.m.

March 24 @ Capital, 7 p.m.

March 27 @ Bonney Lake, 7 p.m.

March 30 North Thurston, 7 p.m.

March 31 Fife, 7 p.m.

April 6 @ Timberline, 7 p.m.

April 10 Franklin Pierce, 7 p.m.

April 14 @ Clover Park, 7 p.m.

April 17 Lakes, 7 p.m.

April 21 Peninsula, 7 p.m.

April 24 Yelm, 7 p.m.

April 28 Bonney Lake, 7 p.m.

May 1 @ Auburn M’ntview, 7 p.m.

May 5 Sumner, 7 p.m.

May 8 @ Enumclaw, 5 p.m.