Sumner High hosts wrestling invitational, takes first place

Final team standings Sumner 1st Westview (OR) 2nd Curtis 3rd Lincoln 4th WF West 5th Kent Meridian 6th Renton 7th Cascade Christian 8th

 

Here are results from the Ed Arima duals, hosted by Sumner High.

Included are SHS results from each meet.

Final team standings

Sumner 1st

Westview (OR) 2nd

Curtis 3rd

Lincoln 4th

WF West 5th

Kent Meridian 6th

Renton 7th

Cascade Christian 8th

 

Sumner 63 Renton 15

106: Griffin Klockman (Su) Won by FF

113: Charles Richmond (Su) P.  John Pham (R)  3:44

120: Marcus Peterson (Su) D. Kendrick Untalan (R) 8-5

126: John Williams (Su) P. Sammuel Chin (R) 1:32

132: Tucker Wooding (Su) Won by FF

138: Eduardo Nicolas (R) D Dakotah Crawford (Su) 9-8

145: Nathan James (Su) Won by Inj Default Tony Voe (R)

152: Alexis Salamas (R) P. Conner Filleau (Su) 5:16

160: Trace Fischlin (Su) P Michael Stuart (R) 5:36

170: Jacob Brumbaugh (Su) P. Ben Olibar (R) :36

182: Noah Willson (Su) P. Jose Jordan (R) :22

195: Josiah Schliesman (Su) Won by FF

220: Leroy Rowe (R) P. Will Whidby (Su) 1:44

285: Lucas Leonhard (Su) P. Brandon King (R) 2:33

Sumner 35 WF West 29

106: Griffin Klockman (Su) P. Shane Sims (WF) 1:42

113: Charles Richmond (Su) D  Franklin Taylor (WF) 4-0

120: Levi Walters (WF) MD Marcus Peterson (Su) 13-3

126: Ethan Lund (WF) D John Williams (Su) 4-0

132: Tucker Wooding (Su) TF Will Alexander (WF) 17-1

138: Dakotah Crawford (Su) D Jacob Nowels (WF) 6-4

145: Nathan James (Su) Won by FF

152: Michael Anderson (WF) MD Conner Filleau (Su) 10-2

160: Michael Matagi (WF) D Trace Fischlin (Su) 7-5

170: Jacob Brumbaugh (Su) P.Drew Alexander (WF) 1:15

182: Brendon Spane (WF) P. Noah Willson (Su) 2:55

195: Josiah Schliesman (Su) P Braydon Bostwick (WF) 1:17

220: Nathaniel Gluck (WF) D Will Whidby (Su) 6-2

285: Cole Miller (WF) P Lucas Leonhard (Su) 4:55

Sumner 51 Lincoln 22

106: Jeremiah Dancombe (L) MD Griffin Klockman (Su) 17-7

113: Charles Richmond (Su) P.  Chris Jackson (L) 5:11

120: Marcus Peterson (Su) P Deonte Blackston (L) 5:45

126: John Williams (Su) P Kobe Kong (L) 4:28

132: Tucker Wooding (Su) TF Jeremias Sandoval (L) 16-0

138: Elijah Dancombe (L) P Dakotah Crawford (Su) :39

145: Nathan James (Su) P Solomon Sok (L) 2:42

152: Conner Filleau (Su) P Nick Goss (L)  3:32

160: Marcus Wiley (L) D Trace Fischlin (Su) 17-14

170: Jacob Brumbaugh (Su) MD Damean Wilson (L) 15-3

182: Noah Willson (Su) P. Rober Stewart (L) 4:41

195: Josiah Schliesman (Su) P Xavier Williams (L) :35

220: Teshawn Seu (L)) P. Will Whidby (Su) :23

285: Will WIllsey (L) D Lucas Leonhard (Su) 9-3

Sumner 40 Westview 19

106: Nic Alva (WV)  Won by FF

113: Nic Capetillo (WV) MD Charles Richmond (Su) 9-0

120: Marcus Peterson (Su) P Jon Donaven (WV) 5:42

126: John Williams (Su) P. Juan Garcia (WV) 5:00

132: Tucker Wooding (Su) D Joey Coste (WV) 5-4 2OT

138: Dakotah Crawford (Su) D Justin Fletcher 12-9

145: Nathan James (Su) D David Escobar (WV) 16-14

152: Conner Filleau (Su) D Roman Wheeler (WV) 6-2

160: David Frank (WV) D Trace Fischlin (Su) 11-6

170: Jacob Brumbaugh (Su) P Kevion Escobar 5:59

182: Noah Willson (Su) D Ogbamen Aobanze (WV) 11-9

195: Josiah Schliesman (Su) P Trae Clark (WV) :55

220: LeJOan Minn (WV) P. Will Whidby (Su) 2:50

285: Lucas Leonhard (Su) D Jafar Al Windawi (WV) 5-2

 

More in Sports

Townsend drafted by Toronto, now pitching professionally

The former Bonney Lake Panther was drafted after one season at Oral Roberts University, where he managed an impressive average of 11.64 strikeouts per nine innings.

Gretler brothers: One to the Bears, one to the Beavers

The former Panthers are ready to hit the next level of baseball.

EHS harriers pitching in with community service

The Hornet Team recently helped with the Miner’s Day 5K run in Black Diamond, and will be moving on to other projects later this summer.

Bonney Lake rower earns national student-athlete honor

Former Panther Ashley Yandt is a key athlete for the WWU Viking rowing team.

Clinkingbeard cinches fifth year as All-Around Logger

Check out who else was a cut above the rest during the 2018 Log Show

All-state squads include Panthers, Hornets

White River’s Megan Vandegrift and Bonney Lake’s Brooke Nelson were among the top players this year.

Wyatt Hodder same in third in one of this year’s tree climbing competitions. Photo by Ashley Britschgi
Junior Show attracts 142 competitors, here are the winners

Make sure you don’t miss the big event next weekend.

Area prep athletes receive all-league honors

Check out which local athletes were honored this spring season

Three Hornets sign with colleges

Cameron Bogard, Tyler Miller and Mikyla Olsen are ready to play at a new level.

Hornet water polo takes seventh in state

In their final tournament match, Enumclaw beat Bainbridge 7-2.

White River’s Zaugg competes in state tennis

The Hornet player was ousted in the third round.

Enumclaw places fourth at judo championships

Tatiana Molinero-Ceras and Esperanza Aparicio-Gamez took first place medals.