Weekly Roundup | Spring Sports Bonney Lake and Sumner | March 18 to March 22

The following are results from Bonney Lake and Sumner spring sports played March 18 to March 22.

The following are results from Bonney Lake and Sumner spring sports played March 18 to March 22.

Bonney Lake

Boys Soccer

Record: 2-1-0

  • March 18

BL 3 – Sumner 1

Goals:

Brody Fitzsimmons – 2

Jonah Phillips – 1

Assists:

Tyler John – 2

Brody Fitzsimmons – 1

  • March 21

BL 2 – Union 0

Goals:

Tyler John – 1

Jacob Bohl – 1

Assists:

Colton Tracy – 1

Jonah Phillips – 1

  • March 22

BL 0 – Camas 3

 

Softball

Record: 1-0, 4-0

  • March 18

BL 9 – Emerald Ridge 4

Runs:

Joey Ahern – 1

Madi Lowery – 1

Ali Martinson – 1

Morgan Mathiasen – 1

Kali Schouteren – 2

Emma Sulkosky – 1

Erika Torr – 2

  • March 20

BL 10 – Decatur 0

Runs:

Joey Ahern – 1

Marissa Goodier – 1

Ali Martinson – 2

Sasha Pinkowsky – 1

Ele Quintanar – 2

Kali Schouteren – 1

Emma Sulkosky – 1

Erika Torr – 2

  • March 21

BL 12 – Auburn Riverside 2

Runs:

Joey Ahern – 2

Marissa Goodier – 2

Ali Martinson – 2

Morgan Mathiasen – 1

Sasha Pinkowsky – 1

Ele Quintanar – 1

Kali Schouteren – 2

Erika Torr – 2

Baseball

Record: 4-0

  • March 18

BL – 4 – North Thurston 2

  • March 19

BL 16 – Liberty 1

  • March 22

BL 5 – Union 4

Girls Tennis

Record: 0-1

  • March 21

BL 1 – Emerald Ridge 4

Sumner

Boys Soccer

Record: 0-1-0, 0-2-0

  • March 18

Sumner 1 – BL 3

Goal:

Jordan Butler – 1

  • March 21

Sumner 0 – Orting 1

Softball

Record: 0-4

  • March 17

Sumner 9 – Bellarmine Prep 11

  • March 20

Sumner 8 – Liberty 12

  • March 21

Sumner 1 – Enumclaw 21

Baseball

Record: 1-0, 3-0

  • March 19

Sumner vs. Bethel – rained out

  • March 21

Sumner 15 – Steilacoom 0

  • March 22

Sumner 2 – Eastmont 1

  • March 22

Sumner 3 – Wenatchee 2

Girls Tennis

Record: 2-0, 2-0

  • March 20

Sumner 5 – Fife 0

  • March 21

Sumner 4 – Washington 1

Track

Girls

Record: 1-0

  • March 20

Sumner 135 – Clover Park 12

Boys

Record: 1-0

  • March 20

Sumner 91 – Clover Park 53

Individual Track Results:

Girls

Emma Bakke: 1st place in the 100m & 200m

Hailey Gieser: 1st place in the 400m

Alyssa Murray: 1st place in the 800m

Abi Hensler: 1st place in the 1600m & 3200m

Sierra Tinsley: 1st place in the 100m hurdles

Amanda Riley: 1st place in the 300m hurdles

Khenya Dean :1st place in the shot put

Mattie Anderson: 1st place in the discus

Alexandra Espinda: 1st place in the javelin

Kimi Nayakama: 1st place in the PV

Emma Gibson: 1st place in the LJ

4×1 relay: Rhaven Dean, Jessica Cleminson, Kaitlyn Shearer, Amanda Riley

4×2 relay: Emma Bakke, Kaitlyn Shearer, Alyssa Murray, Kelsie Colman

4×4 relay: Emma Bakke, Abi Hensler, Alyssa Murray, Petria Russel

Boys

Dejon Lynch: 2nd place in the 100m

Richard Villegas: 2nd place in the 400m

Dillon Smith: 1st place in the 800m

Jordan Landes: 2nd place in the 1600m & 3200m

Josh Riley: 1st place in the 110m hurdles & 300m hurdles & HJ

Austin Striplin: 1st place in the shot put

Troy Salisbury: 1st place in the discus

Montana Galias: 1st place in the javelin

Andrew Andrada: 1st place in the PV

Tanner Eaves: 1st place in the TJ

4×4 relay: Josh Riley, Michael Russel, Thomas Oliver, Richard Villegas

**Josh Riley & Tanner Eaves have both jumped 6’2’’ this season in the high jump, putting them on the top 10 all time list for Sumner High School. They are also currently ranked in the top five high jumpers in the state.

More in Sports

EHS equestrians still finding success

Enumclaw is cementing its best “large school” equestrian team title in the state.

Nelson strikes out 24 as Panthers roll to 5-0

The Panther’s star player nearly blanked Stadium High.

Familiar names among expected stars at Emerald Downs

Among those returning are Mach One Rules and Gold Rush Dancer.

Enumclaw’s Ulrich, Cassell sign with college programs

Ulrich is heading to Bosie State while Cassell will go to Skagit Valley College.

White River boys, girls second at Fife Open

Hornet girls Taylor Schmidtke, Hannah Swettenam and Camryn Berryhill placed first in all their events.

Panther dance, drill team wins state; appears at national event

This is the third year the Pantherette’s have been state champions in the “show” competition.

EHS teams are loaded with returning talent

Girls water polo is looking to make 14th postseason games in a row.

Two-time state champ Adair heads list of Panther spring athletes

The Bonney Lake senior will be defending her discus championship again this year.

Two new coaches join White River programs

Lacrosse team aims to improve last year’s 4th place standing

Sumner returns two-time state champion on tennis court

Soccer and track also hoping to build on last year’s success.

Busy time on diamond for Spartan baseball, fastpitch

The fastpitch team’s first game is against Enumclaw on March 13.

Solid group of returnees for White River diamond sports

The baseball team placed second in the 2A League last year, but fell quickly in the West Central District tournament.