Wrestlers move onto regionals | Bonney Lake and Sumner

The Sumner Spartans wrestling team placed second in the 2A subdistrict tournament Saturday at Orting High School.

The Sumner Spartans wrestling team placed second in the 2A subdistrict tournament Saturday at Orting High School.

The Spartans came in behind Orting High School. Sumner had 14 of its 22 wrestlers place in the top six in the SPSL 2A.

Twelve will advance to regionals this coming weekend at Steilacoom High School.

Advancing are:

106 – Zane Miller, fifth
113 – Tanner Petcovic, second
120 – Nathan James, second
126 – Tucker Wooding, third
126 – Travis Filleau, second
132 – Hunter Eberhart, fourth
145 – Wyatt James, third
160 – Jed Schliesman, first
182 – Zach Summers, fourth
182 – Tanner Sjoden, third
220 – Justin Myers, third
285 – Jake Harmon, fourth

Also placing at the tournament were Josiah Schliesman, 152, who placed sixth and Jacob Brumbaugh, 160, who also placed sixth.

The 2A Region III Wrestling Championships is scheduled for 10 a.m. on Saturday, Feb. 15 at Steilacoom.

Bonney Lake


The Bonney Lake Panthers wrestling team also placed second in the 3A subdistrict tournament on Saturday.

The Panthers team score was 238 coming in behind Decatur High School.

Four Panthers finished first in their weight and are advancing to regionals.

132 – Colton Tracy, 7-4
145 – Caid Caveness, 3-0
152 – Cayle Williams, Fall 1:48
182 – Chili Sabin, Fall 3:47

Other Bonney Lake wrestlers advancing to regionals are:

106 – Carson Corbaley, third
113 – Tate Holmes, sixth
120 – Jordan Cozzi, third
126 – Adrian Burnside, fifth
138 – Zach Koeller, fifth
145 – Keegan Dorsey, fifth
160 – Jason Day, second
160 – Jarred Miester, fourth
182 – Casey Todd, sixth
220 – Caleb Davis, fourth
220 – Uriel Cabadas, fifth
285 – David Smith, second

The Panther girls wrestlers Kaitlyn Daniels, 100, placed fifth and Sallie Johnsen, 130, placed sixth at sub districts.

Those who placed first to fourth place advance to regionals. The Panthers who place fifth are first alternate and sixth place finishers are second alternates.

The Panthers are hosting the 3A Region II Wrestling Tournament on Saturday. The tournament is scheduled to start at 10 a.m. with doors opening at 7:15 a.m. and weigh in beginning at 8 a.m.

More in Sports

Area athletes make it official, sign with collegiate programs

Students who signed letters of intent included Tre Weed of Sumner High, Annabelle Hall of White River High, and Teagan Eldridge of Enumclaw High.

White River among favorites for team title

The boys wrestling team claimed the regional championship last weekend

EHS boys, White River girls headed to hoop regionals, then state tournaments

Regionals are this weekend, with both away games on Saturday.

Top gymnasts primed for state

Sumner, White River and Enumclaw athletes will be heading to sate this year.

White River takes Mat Classic championships

Bonney Lake nabbed second, Enumclaw in 7th and Sumner finishes 13th.

Playoff hoops: some still alive, others ousted at districts

White River girls, Enumclaw boys still in the mix

List of nation’s top female wrestlers includes Plateau trio

Payton Stroud, Kenzie Cormier and Dreakeanna Adair are listed in national rankings.

Plenty of Plateau champions in weekend wrestling

The Hornets and Panthers did well in last week’s subregional tourneys.

Local athletes score well in Special Olympic tournaments

The local three-member team earned a silver medal at the state bowling tournament, competing against teams from all across the state at Kenmore Lanes.

Spartan swimmers qualify for league, district meets

Sumner High coach Maari Bennett was nothing but positive following the Spartans’ Jan. 4 swim and dive meet.

Former Hornet Keenan Fagan an NAIA All-American

The former Hornet, who just completed his junior season at Rocky Mountain College, was named an NAIA first-team defensive back when All-America squads were announced by the American Football Coaches Association.

Panthers, Spartans earn Shootout wins

Presented by the U.S. Army, the all-day hoop festival featured eight games. The White River girls kicked things off with a 9 a.m. contest against Bishop Blanchet; at 3:30 p.m., the Bonney Lake boys challenged Kentlake; and at 8:30 the Sumner boys played the finale against Seattle Christian.