Panthers and Spartans make it onto SPSL All-Conference football team

The South Puget Sound League all-conference football teams for 2012 have been announced and both the Bonney Lake and Sumner programs are well-represented, including a Spartan iron man named a top player on both sides of the ball.

The South Puget Sound League all-conference football teams for 2012 have been announced and both the Bonney Lake and Sumner programs are well-represented, including a Spartan iron man named a top player on both sides of the ball.

In the SPSL 2A, several Spartans found their way to conference honors including junior offensive lineman Austin Stripland earned double duty top honors as Offensive Lineman of the Year and Defensive Player of the year.

Striplin’s fellow offensive lineman Marc Cissneros joined him on the first-team offense, as did sophomore wide receiver Austin Gregg and senor running back Lokahi Kamau.

Senior running back DeJon Lynch and senior tight end Ryan Taylor were named to the second team offense and sophomore quarterback Chase Torginson and senior offensive lineman Jordan Wenger earned honorable mentions.

Joining linebacker Striplin on the first team defense are senior defensive lineman Connor Mott and senior defensive back Jeremy Jackson.

Jackson also received an honorable mention for his work as a linebacker, as did defensive linemen Bryson Tuilepa and Zach Summers and defensive back Brandon Tuilepa.

The Spartans finished the year 9-3 and advanced to the quarterfinals in the state tournament, losing to eventual champion Lynden.

In the SPSL 3A the Bonney Lake Panthers placed three on the first team offense, including Junior running back E.J. Harris, who was named Offensive Back of the Year.

Joining Harris on the first team offense is senior wide receiver Zach Zaragosa and junior offensive lineman Stefan Land.

Senior quarterback Chris Brown was named to the second-team offense along with senior wide receiver Robert Combs.

Wide receivers Logan Coutts, Bryce Peterson and Kaleb Zahnow each received an honorabl emention, as did offensive linemen Cameron Goener, Brandon Kilstrom and Ryan Chapman also received honorable mentions.

No Panther defenders made the first team defense though Kilstrom earned a spot on the second team for his work on the defensive line.

Fellow lineman Marcos Rodriguez, linebackers T.J. Potts, Cormac Carroll, Gordon Nelson and Harris, as well as defensive backs Cody Selle, Clayton Smith, Travios Mayer and Coutts also received honorable mentions.

Brown also was named to the second team for his duty as a punter and kicker Tyler John got an honorable mention.

In addition to the players, Panther assistant coaches Joe Ireland and David Stokke were named co-Assistant Coach of the Year.

The Panthers finished the season 3-6.

More in Sports

Sumner’s Rodriguez is 4A dive champion

Enumclaw Hornets also take 5th and 12th.

EHS boys, White River girls headed to hoop regionals, then state tournaments

Regionals are this weekend, with both away games on Saturday.

White River takes Mat Classic championships

Bonney Lake nabbed second, Enumclaw in 7th and Sumner finishes 13th.

Area athletes make it official, sign with collegiate programs

Students who signed letters of intent included Tre Weed of Sumner High, Annabelle Hall of White River High, and Teagan Eldridge of Enumclaw High.

White River among favorites for team title

The boys wrestling team claimed the regional championship last weekend

Sumner’s Clark 4A wrestling champ, White River takes 8th as a team

Hornet Payton Shroud took second in the 120 pound weight class.

Top gymnasts primed for state

Sumner, White River and Enumclaw athletes will be heading to sate this year.

Playoff hoops: some still alive, others ousted at districts

White River girls, Enumclaw boys still in the mix

Girls climb in wrestling rankings, two on national list

Check out which female wrestlers from the Enumclaw, White River and Sumner-Bonney Lake school districts are ranking high in their leagues.

EHS students advance to state robotics competition

The Robo Knights – consisting of Nathan Erickson, Hailey Henken, Chloe Nemish, Billy Staley and Jacob Woodley – will represent EHS Feb. 11 at the ShoWare Center in Kent.

Local athletes score well in Special Olympic tournaments

The local three-member team earned a silver medal at the state bowling tournament, competing against teams from all across the state at Kenmore Lanes.

Spartan swimmers qualify for league, district meets

Sumner High coach Maari Bennett was nothing but positive following the Spartans’ Jan. 4 swim and dive meet.