White River boys, girls fall to Sentinels | WEDNESDAY TRACK & FIELD

BOYS TRACK & FIELD Steilacoom 91, White River 53 GIRLS TRACK & FIELD Steilacoom 98, White River 49

  • Thursday, April 28, 2016 12:28pm
  • Sports

BOYS TRACK & FIELD

Steilacoom 91, White River 53

April 27 at Steilacoom

White River event winners: Hunter Heriot 200 meters; Spencer Hall high jump, long jump; David Wright pole vault; Corey Smith triple jump.

White River second place: Alex Flynn 400 meters; Joel Slominski 1,600 meters; Stephen Woods 3,200 meters, high jump; Heriot 300-meter hurdles; 4×100 relay (Lucas Selby, Flynn, Ethan Clay, Heriot); 4×400 relay (Luke Krenning, Flynn, Jadon Flanders, Clay); Zach Kaynor pole vault.

White River record: 0-4 league.

GIRLS TRACK & FIELD

Steilacoom 98, White River 49

April 27 at Steilacoom

White River event winners: Chloe Anastasi 200 meters; Shelby Stoeck 400 meters; Camryn Berryhill 3,200 meters; Taylee Goethals shot put; Alexa Vogel discus; Kate Mauldin pole vault.

White River second place: Chloe Mitchell 400 meters; Hannah Swettenam 3,200 meters; Mauldin 100-meter hurdles; 4×100 relay (Anastasi, Annabelle Hall, Mitchell, Hannah McGinnes; 4×200 relay (Anastasi, Rachel Poussier, Kelsey Bunker, McGinnes); 4×400 relay (Mitchell, Berryhill, Maddie Moser, Brianne Wiens); Bunker javelin); Wiens pole valt.

White River record: 2-2 league.

 

More in Sports

Three Hornets sign with colleges

Cameron Bogard, Tyler Miller and Mikyla Olsen are ready to play at a new level.

Hornet water polo takes seventh in state

In their final tournament match, Enumclaw beat Bainbridge 7-2.

Wyatt Hodder same in third in one of this year’s tree climbing competitions. Photo by Ashley Britschgi
Junior Show attracts 142 competitors, here are the winners

Make sure you don’t miss the big event next weekend.

WIAA will use committees to seed prep football playoffs

Many coached weren’t satisfied with the traditional system that used district seeds and geography.

Area prep athletes receive all-league honors

Check out which local athletes were honored this spring season

White River’s Zaugg competes in state tennis

The Hornet player was ousted in the third round.

Enumclaw places fourth at judo championships

Tatiana Molinero-Ceras and Esperanza Aparicio-Gamez took first place medals.

Equestrian team again No. 1 in state

Lindsay Sogge created a new record in barrel racing.

EHS qualifies 22 riders for state meet in Moses Lake

Rylee Geddes and Lindsay Sogge also broke a district record at the last meet.

Sumner’s Baines state’s athletic director of the Year

He’s been at Sumner High School for 18 years.

Spartan boys, Panther girls earn bragging rights

Dreakeanna Adair took first in both shot put and discus.